Jej córka jest w śpiączce od 20 lat. Aktorka właśnie otworzyła kolejną klinikę "Budzik"

2023-02-28 14:11

Klinika "Budzik" dla dorosłych na warszawskim Bródnie jest już gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów. Jej celem jest niesienie nadziei tysiącom osób, których bliscy są w stanie śpiączki, m.in. po urazach neurologicznych. Sama prezeska Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk przypomniała, że od ponad 20 lat nie spoczywa w walce o wybudzenie swojej córki Oli.

Ewa Błaszczyk i Marcin Romanowski
Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości Jej córka jest w śpiączce od 20 lat. Aktorka właśnie otworzyła kolejną klinikę "Budzik"

Już działa klinika "Budzik" dla dorosłych, która została wybudowana przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Jej otwarcie zostało połączone z 20-leciem fundacji "Akogo?", której prezeską jest Ewa Błaszczyk.

Od ponad 20 lat walczy o wybudzenie córki

W 2000 roku aktorka przeżyła dramat, kiedy jedna z jej córek, Aleksandra Janczarska, zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Jednak od ponad dwóch dekad nie traci nadziei, że Ola jeszcze kiedyś się wybudzi.

Ostatnio Błaszczyk opowiedziała, jaki jest stan jej córki. – Ola leży i czeka. My ją utrzymujemy w jak najlepszym stanie, żeby mogła ewentualnie skorzystać, jeśli się pojawi coś nowego, bo medycyna, którą możemy dziś wykorzystać, jest niewystarczająca – wyznała Błaszczyk w rozmowie dla "Wprost".

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa

Ten nieszczęśliwy wypadek był największą motywacją Ewy Błaszczyk, by włączyć się w działalność charytatywną. Dzięki aktorce powstała fundacja "Akogo?" oraz klinika "Budzik", która zajmuje się dziećmi po ciężkich urazach mózgu. 27 lutego oficjalne otwarto placówkę o podobnym profilu dla osób dorosłych, która jest nadzieją na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Do jej zadań należy pomoc pacjentom w stanie śpiączki po urazach neurologicznych – będą hospitalizowani, leczeni oraz rehabilitowani.

- Nie było takich struktur w Polsce, trzeba było je stworzyć. Dzisiaj już są, są w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ – powiedziała Ewa Błaszczyk podczas konferencji poświęconej otwarciu kliniki "Budzik" dla dorosłych.

Otwarto klinikę "Budzik" dla dorosłych w Warszawie

W marcu pierwsze osoby mają trafić do placówki, a ich pobyt ma być bezpłatny. Znajdą się pod fachową opieką prof. Wojciecha Maksymowicza, który pokieruje ponad 50-osobowym personelem medycznym składającym się z m.in. pielęgniarek, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów czy farmakologów. Zespół ma pracować z bliskimi pacjentów po to, by "jak najwięcej osób przeciągnąć na stronę kontaktu z otoczeniem".

Powierzchnia nowo wybudowanej kliniki "Budzik" w Warszawie wynosi 3800 m kw. Wyposażona została w nowoczesny sprzęt, m.in. multimedialny, sensoryczny oraz w system umożliwiający pionizowanie pacjentów i przemieszczanie ich po terenie placówki. Mają też być przeprowadzane pionierskie zabiegi medyczne.

Klinika "Budzik" dla dorosłych, będąca inicjatywą Ewy Błaszczyk, została wybudowana w Warszawie z udziałem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości.

– Jednym z trzech zadań Funduszu jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Wiemy, że ponad połowa dorosłych osób, które trafiają do kliniki, to są właśnie zazwyczaj ofiary wypadków czy pobić – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. W jego ocenie dwudziestoletnia walka, jaką toczy Ewa Błaszczyk i jej fundacja "Akogo?", jest zwycięska. Przez ten czas z sukcesem udało się wybudzić ze śpiączki już ponad 100 pacjentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki