Od 1990 roku liczba chorych na nadciśnienie podwoiła się

2021-08-26 11:40

Naukowcy przeanalizowali dane, by sprawdzić częstość występowania nadciśnienia tętniczego i postępów w jego wykrywaniu, leczeniu oraz kontroli. Przeprowadzone prace badawcze obejmowały osiem razy więcej danych niż w poprzedniej największej analizie i dotyczyły 99% światowej populacji. To najbardziej kompleksowa analiza tego rodzaju.

od-1990-roku-liczba-chorych-na-nadcisnienie-podwoila-sie
Autor: Getty Images

Jak podaje WHO, nadciśnienie tętnicze jest przyczyną 8,5 milinów zgonów rocznie na całym świecie. To czynnik ryzyka wielu chorób, np.:

Analiza dotyczyła osób w wieku 30-79 lat i obejmowała lata 1990-2019. Wykorzystane dane pochodziły z 184 krajów. Okazało się, że ponad połowa osób cierpiących na nadciśnienie, czyli 720 milionów ludzi na całym świecie, nie była leczona w 2019 roku, a w ciągu prawie 30 lat liczba chorych podwoiła się – od 648 milionów w 1990 roku do 1,3 miliarda obecnie.

Mimo to odsetek chorych jest niezmienny i wynosi 32 proc. Jest to związane z rosnącą liczbą ludzi na świecie, różnic w dynamice zachorowań, a także starzeniem się społeczeństwa.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Większość wzrostu miała miejsce w regionach o niskich i średnich dochodach. Poprawę profilaktyki oraz każdego etapu leczenia nadciśnienia odnotowano w krajach o wyższym i średnim dochodzie. Niski poziom częstości występowania zauważono, m.in. w Kanadzie, Tajwanie i Kostaryce, która obecnie odnosi lepsze wyniki w leczeniu i kontroli nadciśnienia niż większość krajów o wysokim dochodzie.

Ponad 80 proc. chorych mieszka w regionach o niskich i średnich dochodach, w tej grupie znajduje się także Polska. W tych krajach wskaźniki nadciśnienia pozostają wysokie. Tylko 10 proc. osób cierpiących na nadciśnienie jest leczonych na Bliskim Wschodzie, Europie Wschodniej, Afryce Północnej oraz Azji Środkowej i Południowej.

Niewiele zmian w leczeniu i kontroli nadciśnienia tętniczego zaszło w większości krajów Afryki Subsaharyjskiej, Oceanii i Azji Południowej. Tam notuje się najniższe wskaźniki wykrywania, leczenia i kontroli problemu nadciśnienia tętniczego, ale może na te wyniki wpływać brak wystarczającej ilości danych z tych państw.

Naukowcy wzywają do powielania dobrych praktyk w zakresie wykrywania i kontroli z krajów, które poprawiły swoje wyniki. Przeprowadzone analizy ukazują, jak rozszerzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i podstawowej opieki może wpłynąć na zmniejszenie obciążenia dla zdrowia, które jest związane z nadciśnieniem tętniczym.

P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki