Obowiązek noszenia maseczki w domu. Nowy sposób walki z Omikronem

2021-12-16 14:04

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron wywołało wiele obaw na całym świecie. Eksperci WHO uznali go za odmianę wysoce zaraźliwą. Przypadki zakażenia Omikronem już odnotowano w Europie. W związku z dynamiczną sytuacją pandemiczną państwa wprowadzają nowe wytyczne m.in. obowiązek noszenia maseczki w domu.

Obowiązek noszenia maseczki w domu. Nowy sposób walki z Omikronem
Autor: Getty Images

Cały świat walczy z pandemią wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2. 11 listopada br. odkryto nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron w Botswanie w środkowej części Afryki Południowej. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to niepokojąca odmiana, która szybko się przenosi. Rośnie liczba pacjentów zakażonych Omikronem również w Europie.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Maseczka obowiązkowa w domu

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną i szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, państwa wprowadzają nowe obostrzenia. Resort zdrowia w Austrii poinformował, że osoby z podejrzeniem zakażenia tym wariantem, będą zobowiązane do noszenia maseczek FFP2 w przypadku, gdy opuszczą „prywatną strefę mieszkalną”. Doprecyzowano, że chodzi np. o sypialnię czy pokój dziecięcy.

To jednak nie koniec restrykcji wprowadzonych przez austriacki resort zdrowia. Wydłużono kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną Omikronem z 10 do 14 dni. Co ważne, nie ma możliwości jej skrócenia i dotyczy to również osób w pełni zaszczepionych na COVID-19 i ozdrowieńców.

Dodatkowo odosobnieni mają mieć mierzoną temperaturę do 10. dnia kwarantanny. Będą również dwukrotnie poddawani testom na obecność SARS-CoV-2: pierwszego i 13. dnia kwarantanny. Zostanie ona zakończona, jeśli wynik drugiego z testów wyjdzie negatywnie.

Zaszczepieni na kwarantannie – skąd ten pomysł

W opinii przedstawicieli rządu w Austrii szczepionki na COVID-19 i „nawet infekcja jednym z poprzednich wariantów koronawirusa nie zapewniają już kompleksowej ochrony”.

Austria należy do państw federalnych, a nie unitarnych. Oznacza to, że władze poszczególnych krajów związkowych wydały oddzielne komunikaty z odpowiedzią, czy u nich wejdą w życie wytyczne centralnego resortu zdrowia. Z informacji podanych przez pismo „Die Presse” zgodę na wprowadzenie nowych zasadach wydało 8 z 9 landów, czyli Wiedeń, Burgenland, Vorarlberg, Karyntia, Salzburg, Styria, Tyrol i Dolna Austria.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?