Nietypowy objaw wariantu Omikron. Nasila się w nocy

2021-12-16 12:26

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko na całym świecie. Obecny jest już w ponad 50 krajach. Lekarz z RPA apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na nietypowy objaw zakażenia Omikronem, który pojawia się w porze nocnej.

Nocne pocenie się - nowy objaw wariantu Omikron
Autor: Getty Images

Wariant Omikron został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za niepokojący wariant koronawirusa. Wykryty został 11 listopada br. w Botswanie w środkowej części Afryki Południowej. Według ekspertów WHO ten wariant jest odmianą wysoce zaraźliwą, która szybko się przenosi. Przypadki zakażeń Omikronem odnotowano już w Europie.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Objaw pojawia się w nocy  

Nowe informacji na temat nowego wariantu koronawirusa przekazał lekarz dr Unben Pillay, lekarz rodzinny, który prowadzi indywidualną praktykę w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Ostatnio Departament Zdrowia RPA zwołał spotkanie, na którym medyk wymieniał objawy, z jakimi zgłaszają się do niego pacjenci zakażeni Omikronem. Do listy objawów zalicza się:

  • gorączkę,
  • drapanie w gardle,
  • silne zmęczenie
  • ból całego ciała.

Dr Unben Pillay poinformował o pojawieniu się nietypowego objawu nowego wariantu SARS-CoV-2. Chodzi o nocne pocenie się, inaczej wzmożoną potliwość, która polega na nadczynności gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała. Konieczna jest wymiana bielizny i pościeli w środku nocy. Z obserwacji południowoafrykańskiego lekarza wynika, że pacjenci zaszczepieni na COVID-19 radzą sobie znacznie lepiej podczas infekcji niż niezaszczepieni.

COVID-19 to „silny stres” dla organizmu  

Do tych doniesień odniósł się dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Zdaniem lekarza „wszystkie przeziębienia charakteryzują się tym, że osłabiają organizm, dlatego każdy wysiłek może wywołać nadmierną produkcję potu”. Jak dodał, „COVID-19 jest silnym stresem dla naszego organizmu i dlatego zaczynają działać mechanizmy powodujące nadmierną potliwość”.

Zakażenie wariantem Omikron u najmłodszych pacjentów objawia też zmęczeniem, bólem głowy, utratą apetytu oraz wysypką.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?