Potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce

2021-12-16 11:28

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omicron - poinformował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć. Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie wykryto u 30-letniej obywatelki Lesotho, która przebywała w woj. śląskim.

Potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce
Autor: Getty Images

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omicron - poinformował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć. Zakażenie wykryto u 30-letniego mężczyzny z woj. śląskiego.

Zakażenie wariantem Omikron potwierdziło laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Wykrycie wariantu Omikron potwierdziło również Ministerstwo Zdrowia. 

"Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze" - przekazał resort zdrowia.

Jak podało Ministerstwo, obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. 

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19