Objawy depresyjne we wczesnej dorosłości mogą wpływać na demencję

2021-10-05 15:53

Nowe badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wskazuje, że słabe zdrowie psychiczne może oddziaływać na funkcje poznawcze. Analizy zostały opublikowane w Journal of Alzheimer's Disease.

objawy-depresyjne-we-wczesnej-doroslosci-moga-wplywac-na-demencje
Autor: Getty Images

Do analiz badacze wykorzystali innowacyjne metody statystyczne umożliwiające przewidywanie średnich trajektorii objawów depresyjnych w różnych etapach życia. W badaniu wzięło udział około 15 tys. uczestników w wieku 20-89 lat.

Wyniki analiz zostały skorygowane m.in. o aspekty takie jak płeć, rasa, wiek, wskaźnik masy ciała, osiągnięcia edukacyjne. Badacze posiłkowali się także skalą CESD-10 (Center for Epidemiologic Studies Depression Scale-10) – uczestnicy musieli uzupełniać punktowy kwestionariusz oceniający objawy w ciągu ostatniego tygodnia.

Odkryto, że w grupie liczącej ponad 6 tys. starszych osób szanse na różnego rodzaju upośledzenia funkcji poznawczych były aż o 73 proc. wyższe dla ludzi, którzy mają podwyższone objawy depresyjne we wczesnej młodości i o 43 proc. wyższe dla cierpiących na symptomy depresyjne w późniejszym życiu.

Depresja - choroba śmiertelna

Według naukowców depresyjne symptomy we wczesnej dorosłości mogą być czynnikiem ryzyka zaburzeń poznawczych niezależnie od objawów depresyjnych w średnim lub późnym okresie życia.

Eksperci twierdzą, że pewne mechanizmy wyjaśniają, w jaki sposób depresja może zwiększać ryzyko demencji. Są to nadpobudliwość centralnego układu reakcji na stres, który zwiększa produkcję hormonów stresu, co powoduje uszkodzenia hipokampa, czyli obszaru mózgu niezbędnego do tworzenia, organizowania i przechowywania nowych wspomnień.

Wysokie bądź umiarkowane objawy zauważono u 13 proc. młodych dorosłych, 26 proc. osób w średnim wieku oraz 34 proc. starszych uczestników. U 1277 ochotników rozpoznano upośledzenie funkcji poznawczych.

Starsi dorośli, u których szacuje się umiarkowane lub wysokie symptomy depresyjne w młodym wieku, doświadczyli obniżenia funkcji poznawczych w ciągu 10 lat. Według autorów badania wyniki przeprowadzonych analiz mogą okazać się pomocne w przypadku rozszerzaniu danych o cyklu życia, ale wymagają dalszych prac, by potwierdzić uzyskane przez nich odkrycia.

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?
Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki