Objaw wysokiego cholesterolu zauważysz na powiekach. Nie bagatelizuj go!

2022-07-28 16:16

Jeśli poziom cholesterolu jest za wysoki, może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, m.in. podnosi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego warto też bacznie obserwować organizm, czy nie wysyła sygnałów ostrzegawczych. Okazuje się, że objaw wysokiego cholesterolu jest widoczny na powiekach.

Młoda kobieta w lustrze
Autor: Getty Images

Zbyt wysoki cholesterol to zmora naszych czasów - może mieć bardzo zgubne konsekwencje dla zdrowia. Ta przypadłość określana jako "cichy wróg człowieka", ponieważ dość często rozwija się powoli, nie dając żadnych objawów. Jej przyczyny mogą leżeć w źle zbilansowanej diecie, nieprawidłowej masie ciała oraz niskiej aktywności fizycznej. Niestety, zbyt długo utrzymujący się poziom stężenia cholesterolu w organizmie może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, m.in. miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Im wcześniej zostanie rozpoznany wysoki poziom cholesterolu, tym szybciej i skuteczniej można podjąć z nim walkę. Dzięki temu nie będzie odkładał się w ściankach naczyń krwionośnych i w rezultacie nie powstanie blaszka miażdżycowa. Warto zatem kontrolować stan swojego zdrowia, mierząc cholesterol poprzez wykonanie nieskomplikowanego badania krwi (lipidogramu). Pozwala ono zarówno oznaczyć poziom cholesterolu całkowitego, jak i określić proporcje frakcji LDL ("zły cholesterol") i HDL ("dobry cholesterol").

Kontrola poziomu cholesterolu

Żółte plamki wokół oczu to objawy wysokiego cholesterolu

Niekiedy jest tak, że organizm daje znać o tym, że poziom cholesterolu jest za wysoki. Jeśli wokół oczu będą widoczne żółte, grudkowe zmiany skórne, to sygnał, że należy udać się do lekarza. Dokładniej, są to kępki żółte, które występują na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka. Wykwity pojawiają się częściej na powiece górnej niż dolnej. Powstają tak, że komórki tkanki łącznej pobierają tłuszcz i zbijają go w niewielkie złogi pod wierzchnią warstwą skóry. Są często symetryczne, mogą mieć różną wielkość, a w dotyku są miękkie i półtwarde.

Kępki żółte to łagodne zmiany, które można bezpiecznie usunąć w większości gabinetów dermatologicznych w odpowiednich warunkach ambulatoryjnych. Samodzielne wyciskanie jest absolutnie niewskazane.