Nowojorscy badacze odkryli nowy, niepokojący wariant koronawirusa

2021-02-26 11:14

Nowy wariant koronawirusa pojawił się w Nowym Jorku oraz na północnym wschodzie kraju. O odkryciu tego wariantu poinformowały dwa niezależne od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia. Pojawianie się nowych wariantów koronawirusa jest zjawiskiem naturalnym. Jednak nowy szczep może być znacznie bardziej niebezpieczny od znanych już wariantów koronawirusa.

Nowojorscy badacze odkryli nowy, niepokojący wariant koronawirusa
Autor: Getty Images

Mutacje w większości przypadków mają charakter neutralny, czyli nie wpływają w ogóle na właściwości kliniczne wirusa. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku mutacji nastąpią zmiany w strukturze cząsteczek wirusa, które mają wpływ m.in. na zwiększone tempo jego rozprzestrzeniania się. Właśnie z powodu takich mutacji mamy do czynienia z powstawaniem nowych wariantów koronawirusa. 

Spis treści

  1. Co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?
  2. Wariant wykryty przez polskich badaczy
  3. Wariant wykryty w Nowym Jorku budzi niepokój naukowców

Co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?

Najważniejszymi, znanymi dotychczas wariantami koronawirusa na świecie są:

  • wariant B.1.1.7 – tzw. brytyjski
  • wariant P.1 – tzw. brazylijski
  • wariant B.1.351 – tzw. południowoafrykański (RPA)
  • wariant B.1.429 – tzw. kalifornijski

Tzw. wariant brytyjski po raz pierwszy został zidentyfikowany w południowo-wschodniej Anglii we wrześniu 2020 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił się do wielu krajów na całym świecie. 

Wariant koronawirusa P.1 (brazylijski) został natomiast po raz pierwszy zidentyfikowany w styczniu 2021 roku u czterech podróżnych z Brazylii. 

Wariant afrykański został po raz pierwszy wykryty w Republice Południowej Afryki (RPA) w grudniu 2020 roku. Aktualnie jest on wykrywany w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Obecnie duży niepokój budzi wariant kalifornijski, który bardzo szybko rozprzestrzenia się w kraju i na całym świecie. Po raz pierwszy wariant ten został zaobserwowany w lipcu 2020 r. w hrabstwie Los Angeles.

Wariant wykryty przez polskich badaczy

Nowy wariant koronawirusa został odkryty również w Polsce. Mowa o "podlaskim" wariancie koronawirusa, który został wykryty przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przeprowadzili oni badanie pilotażowe na grupie składającej się z 69 pacjentów z województwa podlaskiego z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

Okazało się, że wyniku analizy wśród tych osób byli nosiciele nowego szczepu koronawirusa, który zyskał miano "podlaskiego" od lokalizacji jego odkrycia.

Wariant wykryty w Nowym Jorku budzi niepokój naukowców

Nowy wariant, o którym poinformowali nowojorscy naukowcy to wariant B.1.526. Jedna z jego mutacji przypomina wariant B.1.351 (tzw. południowoafrykański). Za niepokojącą informację można uznać fakt, że przed nowym wariantem nie chroni system immunologiczny organizmu ani antyciała

„Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić" - alarmuje CNN.

Badacze z Uniwersytetu Columbia zaznaczają, że nowy wariant zawiera mutacje, które mają wpływ na obniżenie naturalnych reakcji immunologicznych organizmu na wirusa. 

Naukowcy twierdzą, że nowy wariant może być wkrótce bardziej powszechny niż wariant brytyjski i południowoafrykański.

Jednak miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave Chokshi twierdzi, że nie ma dowodów na to, by wariant zidentyfikowany przez nowojorskich badaczy przyczynił się do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Dowiedz się więcej:

Nowe oficjalne zasady ochrony przed koronawirusem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki