Nowe badanie wskazuje skuteczne metody odchudzania. To sposoby, które faktycznie działają

2022-05-24 14:07

Większość osób, które próbują schudnąć, nie odnosi sukcesów. Badanie obejmujące 1850 otyłych dorosłych wykazało, że nieco ponad jedna czwarta badanych, którzy próbowali zrzucić zbędne kilogramy, zdołała to zrobić. Naukowcy z University of Cardiff wskazali, jakie metody odchudzania są najlepsze.

kobieta z nadwagą
Autor: Getty Images

W badaniu wzięli udział dorośli w średnim wieku wynoszącym 53 lata. Łączenie przeanalizowano 1850 przypadków. Spośród wszystkich uczestników badania 79 proc. stwierdziło, że próbowało schudnąć w ciągu poprzedniego roku, a 73,4 proc. nie osiągnęło znaczącej utraty wagi. Badanie zostało zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Stowarzyszenie Badań nad Otyłością (EASO).

Respondenci stosowali metody takie jak komercyjne programy odchudzania, leki przeciw otyłości, diety kontrolowane lub ograniczanie kalorii, ćwiczenia, wsparcie ze strony usług odchudzających i cyfrowe aplikacje zdrowotne.

Istnieje wiele diet, które kuszą nas szybką utratą wagi. Kluczem jednak jest zakończenie dnia z deficytem kalorycznym, czyli z większą ilością spalonych kalorii, nich tych spożytych. Okazuje się, że tylko 28 proc. badanych, którzy przebywali na restrykcyjnej diecie, straciło znaczną ilość tłuszczu.

Kierownik zespołu, który przeprowadził analizy, dr Marc Evans ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cardiff tłumaczy: "Wyniki naszego badania wskazują, że podczas gdy większość dorosłych z otyłością aktywnie próbuje zmniejszyć swoją wagę, stosując różne strategie, większości się to nie udaje". - To podkreśla potrzebę zwiększonego wsparcia i rozwiązań w zakresie kontroli wagi – dodaje ekspert.

Poradnik Zdrowie: Żyję z otyłością

Skuteczność metod odchudzania

Około 32 proc. osób, które korzystały z cyfrowych aplikacji zdrowotnych, straciło na wadze. Kolejne 30 proc. osób, które przyjmowały leki lub podjęły ćwiczenia, straciło znaczącą klinicznie masę ciała. Zaledwie 28 proc. na diecie o ograniczonej lub kontrolowanej kaloryczności, zrzuciło zbędne kilogramy.

Co istotne, osoby, które próbowały więcej niż jednej metody odchudzania, czyli np. ćwiczeń oraz diety, łatwiej schudły. 22 proc. uczestników, którzy próbowali tylko jednej metody odchudzania, straciło znaczną część masy ciała w porównaniu z 33 proc., które stosowały kombinację narzędzi odchudzających.

Dr Evans podkreśla: "Chociaż wpływ otyłości na zdrowie jest dobrze znany, nasze odkrycie, że znaczna część dorosłych z otyłością wydaje się mieć zwiększone ryzyko hospitalizacji lub operacji z powodu wielu podstawowych chorób, niewątpliwie dodaje poczucia pilności w walce z rosnącą epidemią otyłości w Europie”.

Ponad 25 proc. osób ma trzy lub więcej powikłań związanych z otyłością

Dane wykazują, że uczestnicy analiz zmagają się z wieloma powikłaniami związanymi z wagą. Najczęściej zgłaszano nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, czyli wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę typu 2, chorobę zwyrodnieniową stawów. Posiadanie tylko jednego powikłania związanego z otyłością, wiązało się ze zwiększonym wykorzystaniem zasobów opieki zdrowotnej. Co więcej, pacjenci z trzema lub więcej obciążeniami byli dwukrotnie częściej hospitalizowani niż pozostali.