Chcesz pozbyć się oponki na brzuchu? Wypróbuj te 5 prostych rad od lekarza

2022-05-11 14:07

Otyłość brzuszna to charakterystyczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Ten rodzaj otyłości zwiększa ryzyko chorób związanych ze zbyt dużą masą ciała takich jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Jak zrzucić zbędne kilogramy bez przechodzenia na restrykcyjną dietę?

kobieta z nadwagą
Autor: Getty Images

Wakacje i sezon urlopowy zbliżają się wielkimi krokami, dlatego wielu ludzi aktywnie pracuje nad poprawą swojej formy jeszcze przed urlopem. Badania wykazują, że nadwaga i otyłość dotyka coraz więcej osób. Lekarka dr Sara Kayat postanowiła podzielić się prostymi wskazówkami, które pozwolą pozbyć się nieestetycznej, ale przede wszystkim groźnej oponki na brzuchu, bez stosowania rygorystycznej diety. Okazuje się, że wcale nie musi to być takie trudne, jakie mogłoby się wydawać.

Inwazyjne metody leczenia otyłości

Jedz uważnie

Dr Kayat zwraca uwagę, że docenienie smaku potraw, zachęci cię do świadomego jedzenia, a tym samym pomoże utrzymać prawidłową masę ciała. Lekarka podpowiada: "Naucz się żuć, naucz się doceniać smaki na talerzu, zamiast jeść je w drodze do pracy, przy biurku lub przed telewizorem".

Wybieraj właściwe pokarmy

Nasza waga i zdrowie zależy nie tylko od tego, ile jemy, ale także od tego, co spożywamy. Często łatwiej sięgnąć po dania gotowe, niż przygotować je samodzielnie w domu. To powoduje, że zamiast odżywczych i wartościowych produktów, jemy niezdrowe oraz wysoko przetworzone dania.

Jeśli wybierzesz odpowiednie jedzenie, możesz zjeść więcej. Ekspertka zaleca wybieranie produktów o niższej kaloryczności oraz większej zawartości składników odżywczych. Zdaniem lekarki: "Nie czując tak restrykcyjnej diety, możesz faktycznie jeść więcej".

Uważaj na przekąski

Wybierając właściwe jedzenie, nie czujesz się źle z powodu podjadania. Jednak dla wielu ludzi najczęściej wybieraną przekąską są przetworzone produkty. Dr Sara Kayat ostrzega przed wybieraniem słonych i słodkich przekąsek.

Lekarka radzi: "Idealna przekąska to coś w rodzaju orzechów – są naprawdę bogate w zdrowe tłuszcze, mają wiele błonnika i białka – wszystko po to, aby ustabilizować poziom cukru we krwi, aby nie odczuwać tak ogromnego pragnienia i aby pomóc ci czuć się najedzonym na dłużej".

Ogranicz alkohol

Wiele pustych kalorii trafia do naszego organizmu. Faktem jest, że słodkie napoje zawierają wiele cukru, jednak czy myślisz, ile kalorii spożywasz, pijąc alkohol? W jednym gramie etanolu jest aż 7 kcal.

- Istnieje teraz tak wiele naprawdę dobrych napojów o niskiej i bezalkoholowej zawartości alkoholu – podkreśla lekarka. To lepsza opcja ze względu na ich kaloryczność. Porcja składająca się ze 100 ml napoju to jedynie ok. 20-30 kcal, czyli nawet dwukrotnie mniej niż klasyczne piwo.

Unikaj diet awaryjnych

Diety awaryjne cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej sięgają po nie kobiety, które skuszone szybką utratą wagi, postanawiają zaskoczyć swój organizm gwałtowną zmianą. Niestety, rezultaty takich diet są na ogół krótkotrwałe i mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na ciało, ale i umysł.

Dr Sara Kayat przestrzega przed tego rodzaju dietami. W jej opinii to niezdrowe i niezrównoważone podejście do utraty wagi: "To może wpłynąć na twój metabolizm, ale i na sposób, w jaki twoje ciało przechowuje tłuszcz".

Ekspertka podkreśla, że aktywność fizyczna nadal pozostaje ważnym elementem odchudzania, jednak wiele osób zbyt szybko zaczyna ćwiczyć. - W przypadku ćwiczeń chodzi również o znalezienie właściwej równowagi – wyjaśniła.

Lekarka proponuje, by znaleźć w nich radość i pamiętać, że ćwiczenia to nie tylko trening na siłowni albo bieganie. Kobieta zaleca ogrodnictwo, spacery zamiast jeżdżenia autobusem i taniec.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki