Nowa usługa już dostępna w aptekach. "Jedna z najważniejszych w historii Polski"

2023-01-13 10:16

Nadużywanie leków przez Polaków jest problemem rozrastającym się na dużą skalę. O tym, dlaczego lepiej nie przesadzać z lekami oraz gdzie zaczerpnąć informacje na temat ich doboru, opowiedział w rozmowie w Dzień Dobry TVN ekspert w dziedzinie opieki farmaceutycznej - dr n. farm. Piotr Merks.

Nowa usługa już dostępna w aptekach. Jedna z najważniejszych w historii Polski
Autor: Getty Images Farmaceutyczny przegląd lekowy skierowany jest do osób, które przyjmują więcej niż 4 leki.

"89 proc. Polaków twierdzi, że doskonale zna się na lekach"

Według danych opublikowanych przez Krajowy Instytut Leków, Polacy znajdują się w czołówce pod względem ilości przyjmowania leków i suplementów diety wśród na tle krajów europejskich. Jak twierdzą specjaliści, samoleczenie przybrało na sile podczas pandemii.

Choć Polacy twierdzą, że dobrze znają się na lekach, w rzeczywistości ta wiedza wcale nie jest aż tak dobra.

"89 procent Polaków twierdzi, że doskonale zna się na lekach. Myślę, że tu trzeba postawić sobie duży znak zapytania, czy rzeczywiście tak jest. Samoleczenie nasiliło się w pandemii. Musi być inżynier, który nad nami czuwa" - podkreśla dr Merks.

Okazuje się, że przyjmowanie zbyt dużej ilości leków wcale nie jest tak dobre dla zdrowia.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Skonsultuj swoje leki w ramach farmaceutycznego przeglądu lekowego

Kogo pytać? Wystarczy, że udasz się do farmaceuty w ramach farmaceutycznego przeglądu lekowego. To pilotażowy program, dzięki któremu każdy Polak będzie mógł zrobić przegląd przyjmowanych przez siebie leków z pomocą farmaceuty. Taki system został już wdrożony w kilkunastu krajach na świecie.

"Widzimy, że na recepcie jest 26 leków przypisanych i zapraszamy takiego pacjenta na bok. Pytamy: czy chciałby pan za darmo zrobić taki przegląd lekowy" - mówi dr Merks. Następnie, po przeglądzie sporządzany jest raport dla lekarza z sugestiami farmaceuty dotyczącymi ewentualnej zmiany terapii.

"Moim zdaniem to jedna z najważniejszych usług farmaceutycznych w historii Polski. Bardzo się cieszę, że wreszcie po 40 latach Ministerstwo Zdrowia podjęło taką decyzję, żeby jednak uwierzyć naukowcom" - powiedział ekspert.

Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które:

  • przyjmują więcej niż 4 leki
  • leczą się u kilku specjalistów
  • stosują leki sterydowe lub leki wpływające na krzepliwość krwi
  • mają problemy z zapamiętaniem dawkowania leków
  • przyjmują leki, które mogą wywoływać interakcje z innymi lekami.

Celem tej usługi farmaceutycznej jest pomoc pacjentom we właściwym stosowaniu leków oraz uniknięcia zatruć lub niepożądanych interakcji.

"Im więcej przyjmujemy leków, z reguły jeśli trzy plus leki, które są na receptę i jeszcze kilkanaście z zewnątrz, które poleci sąsiadka, to jest duży problem. Kończymy z dużym koktajlem. Wielokrotnie prowadziliśmy różnego rodzaju kampanie edukacyjne, gdzie pacjenci przyjmowali 26, 36 leków. Tam nie ma możliwości, żeby interakcje nie nastąpiły" - podkreśla ekspert w dziedzinie farmacji.

Dlatego warto skonsultować ze specjalistą, czy to, jakie leki stosujemy, na pewno ma dobry wpływ na organizm.