Nowa refundowana terapia na PChN już w Polsce. Ekspert: Pozwoli opóźnić konieczność dializ

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek zyskali dostęp do nowoczesnego leczenia, które pozwala spowolnić postęp choroby i opóźnić konieczność dializoterapii, a w przypadku osób oczekujących na przeszczep nerki pozwala wydłużyć czas leczenia zachowawczego, nim znajdzie się dawca. Terapia nowym ketoanalogiem aminokwasów jest refundowana przez NFZ.

Przewlekła choroba nerek (PChN) to obecnie druga pod względem częstości występowania przewlekła choroba w Polsce. Liczba chorych ciągle rośnie - porównanie danych od 2017 do 2019 roku pokazuje, że w tym czasie chorych dwukrotnie przybyło.

Dane te są jednak znacząco niedoszacowane, gdyż statystyki uwzględniają tylko osoby zdiagnozowane. Eksperci są zdania, że znane nam obecnie dane nt. liczby chorych na PChN mogą stanowić tylko niewielki odsetek faktycznie chorych na tę chorobę - PChN bardzo często pozostaje bowiem nierozpoznana, a więc i nieleczona. Właściwe leczenie przewlekłej choroby nerek pozwala znacząco zmniejszyć postęp choroby i zapobiec jej następstwom, w tym konieczności dializowania czy nawet przeszczepu nerek.

Z tego powodu edukacja na temat tego schorzenia w Polsce jest tak istotną kwestią. - Nowy program lekowy to dobra wiadomość dla pacjentów, szczególnie w ramach obchodów Światowego Dnia Nerek. Terapia z wykorzystaniem ketoanalogów aminokwasów ma na celu spowolnienie progresji choroby i przesunięcie w czasie dializoterapii poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego, które łączy postępowanie farmakologiczne oraz dietetyczne. Ta forma wskazana jest w zapobieganiu oraz leczeniu następstw nieprawidłowego metabolizmu białek w połączeniu z ograniczonym spożyciem białka w pożywieniu. Pozwala to na dostarczenie niezbędnych aminokwasów, przy jednoczesnej minimalizacji produkcji mocznika pochodzącego z tych aminokwasów – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Kluczem do zahamowania postępów choroby często jest właściwa dieta, dlatego jednym z ekspertów leczących tę chorobę powinien być dietetyk, a dieta powinna być koordynowana przez nefrologa. Kluczową rolę w terapii odgrywa dieta niskobiałkowa i wykorzystanie ketoanalogów aminokwasów, rekomendowane również w wytycznych krajowych i zagranicznych.

Eksperci Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego podkreślają, że zastosowanie odpowiedniej diety z ograniczeniem białka wraz z suplementacją ketoanalogami aminokwasów pozwala na zwolnienie postępu choroby i opóźnienie leczenia nerkozastępczego o kilka do kilkunastu miesięcy.

- Program pomoże w leczeniu PChN kilku grupom pacjentów. Przede wszystkim osobom oczekującym na przeszczep nerki, u których zastosowanie terapii może pozwolić na przedłużenie czasu leczenia zachowawczego zanim znajdzie się dawca nerki. Pomoc uzyskają także osoby starsze chcące uniknąć leczenia dializami. Mogą oni liczyć na pozostanie na etapie leczenia zachowawczego do końca życia stosując się do zaleceń oraz przyjmując ketoanalogi pod ścisła kontrolą lekarską. Program skierowany jest do chorych z motywacją do zmiany nawyków żywieniowych pod kontrolą wykwalifikowanego dietetyka.

Ważne, aby pacjenci byli nastawieni na współpracę, a także byli świadomi wagi przestrzegania zaleceń dietetycznych” – zaznacza prof. dr hab. n. med. prof. Beata Naumnik, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii, Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Eksperci podkreślają, że z uwagi na to, że grupa pacjentów nieustannie rośnie, ważne jest systemowe podniesienie poziomu wydajności leczenia. Należy więc zwiększyć dostęp do szkoleń dla pracowników opieki zdrowotnej, a także zwiększyć liczbę wykwalifikowanych dietetyków, specjalizujących się w chorobach nerek. Dzięki temu pomoc potrzebującym zostanie udzielona znaczenie sprawniej, a co za tym idzie, więcej osób pozyska szansę na lepsze oraz dłuższe życie.

Jak wspomóc nerki? Sprawdź:

Polecany artykuł:

10 sposobów na zdrowe nerki
Pacjentka po przeszczepie nerki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE