Nigdy nie paliła, ale ma zaawansowanego raka płuc. Mówi o pierwszych sygnałach choroby

2023-05-24 16:21

Gdy Natasha Loveridge dowiedziała się o swojej diagnozie, była w szoku. Sprawna, aktywna, niepaląca nauczycielka zachorowała na raka płuc. Gdy poznała swojego przeciwnika, był już w zaawansowanym stadium.

Nigdy nie paliła, ale ma zaawansowanego raka płuc. Mówi o pierwszych sygnałach choroby
Autor: Getty Images / Facebook.com / New York Post Nigdy nie paliła, ale ma zaawansowanego raka płuc. Mówi o pierwszych sygnałach choroby

Natasha jest nauczycielką, która na co dzień pracuje w szkole podstawowej. Sprawna, aktywna i na pozór zdrowa kobieta, zachorowała na nowotwór. Jednym z pierwszych objawów, jakie zauważyła u siebie, był nietypowy świszczący oddech.

Dowód na to, że na raka może zachorować każdy

Loveridge miała chrypkę i świszczący oddech, ale te wczesne objawy raka szybko ustąpiły, więc kobieta kontynuowała swoje życie. W sierpniu ubiegłego roku pojawił się kolejny symptom, czyli kaszel. 49-latka wspomina dziś, że to skłoniło ją do wizyty u lekarza.

Specjalista zalecił prześwietlenie i okazało się, że to prawdopodobnie rak. Kolejne badania potwierdziły smutną diagnozę, a także obecność przerzutów. Wyniki ujawniły zajęcie węzłów chłonnych.

49-latka mówi wprost, że gdy dowiedziała się, że ma raka, było to dla niej kompletnym szokiem. Początkowo nie mogła w to uwierzyć. - Jestem za młoda, nie palę, nie znam ludzi, którzy palą, jestem naprawdę wysportowana, kiedyś biegałam, dużo spaceruję – zaznaczyła.

Kobieta dodaje, że zawsze uwielbiała jeździć na rowerze, ćwiczyła jogę i stosowała głównie dietę roślinną. Teraz walczy z rakiem, ale jest zdeterminowana, by żyć pełnią życia i pokonać swojego przeciwnika.

Natasha pragnie również zwiększać świadomość o chorobach nowotworowych wśród społeczeństwa. - Musimy umieścić to w świadomości ludzi, że jeśli masz płuca, możesz dostać raka płuc – podkreśla.

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie

Według World Cancer Research Fund rak płuc jest drugim – co do częstości – diagnozowanym nowotworem na świecie. Jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęstszym u kobiet. Tylko w 2020 r. odnotowano ponad 2,2 mln nowych zachorowań.

Ponad 90 proc. przypadków raka wśród panów i 80 proc. diagnoz wśród kobiet przypisuje się paleniu tytoniu. Bierne palenie także jest przyczyną rozwoju tej choroby. Do jego powstania może się przyczyniać również nadużywanie alkoholu oraz spożywanie przetworzonego czerwonego mięsa.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki