Nieznane zapalenie płuc gorsze od COVID-19?

2020-07-14 9:44

Władze zaprzeczają, ale pojawiła się nowa, niezidentyfikowana do końca choroba, która może być bardziej zabójcza niż koronawirus wywołujący COVID-19.

koronawirus
Autor: Getty Images

Nowe i dotąd nieznane zapalenie płuc występuje w Kazachstanie. Do tej pory zmarło 1 700 osób, tak przynajmniej wynika z danych zbieranych przez chińską ambasadę. A władze Kazachstanu zarzucają chińskim urzędnikom, że rozsiewają fake newsy.

Ambasada Chin chciała przestrzec swoich obywateli przed nowym zagrożeniem. Podaje więc bardzo dokładne informacje - jej zdaniem liczba nowych przypadków niezidentyfikowanego zapalenia płuc wzrosła od połowy czerwca w całym kraju. W niektórych regionach władze zgłaszają setki nowych przypadków dziennie.

Szpitale są przeciążone, w kraju nadal rośnie ilość zakażeń koronawirusem, a zapalenie płuc atakuje. W regionach Atyrau, Aktobe i Shymkent odnotowano łącznie ponad 500 przypadków, a 30 pacjentów jest w stanie krytycznym. Według chińskiej ambasady, która powołuje się na oficjalne dane, w czerwcu zmarło na zapalenie płuc 628 pacjentów. 

Czytaj: Co to jest osocze i dlaczego pomaga w walce z koronawirusem? Szpitale szukają ozdrowieńców

No właśnie, a koronawirus?

W kraju odnotowano łącznie 55 000 przypadków SARS-CoV-2, a 264 osoby zmarły. 

Zapalenie płuc

Wzrost liczby pacjentów z zapaleniem płuc potwierdzają doniesienia kazachstańskiej agencji prasowej Kazinform. – Codziennie przyjmowanych jest do szpitali do 200 osób. W ciągu ostatnich kilku dni, codziennie około 300 osób z rozpoznaniem zapalenia płuc było przewożonych do szpitali. Poza tym niektórzy otrzymują leczenie w domu – powiedział szef opieki zdrowotnej Astany, cytowany przez agencję.

Chińska ambasada ostrzegła mieszkańców regionu, aby ograniczali ilość wyjść na zewnątrz i unikali zatłoczonych miejsc publicznych. Urzędnicy przypominają również o działaniach zapobiegawczych, takich jak noszenie masek ochronnych, dezynfekcja powierzchni, częste mycie rąk i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.

Polecamy: Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

Fake news?

Władze Kazachstanu zarzucają ambasadzie chińskiej manipulację. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowane infekcje  wirusowego zapalenia płuc obejmowały przypadki niejasnych przyczyn, zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi wystąpienia nowego koronawirusa SARS-CoV-2.