Niepokojące dane: aż jedna trzecia seniorów przerwała leczenie z powodu pandemii [RAPORT]

2020-09-23 10:24 Katarzyna Hubicz

Tak złych danych nie było od dawna: raport opublikowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wykazał, że aż jedna trzecia ankietowanych osób powyżej 60 roku życia z powodu pandemii przerwała dotychczasowe leczenie. Wśród nich są osoby, które potrzebują stałej opieki specjalistów.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej przeprowadził badanie zatytułowane „Zdrowie polskich seniorów podczas pandemii” w sierpniu 2020 r. w grupie 1118 osób powyżej 60. roku życia.

Wnioski są bardzo niepokojące: z badania wynika, że seniorzy mają kłopoty z dostępem do opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów. Doskwiera im również ograniczenie kontaktów społecznych i poczucie osamotnienia.

Alarmujące jest, że aż jedna trzecia ankietowanych osób przyznała, że przerwała dotychczasowe leczenie, co może w poważny sposób odbić się na stanie ich zdrowia. „Czekam na lepsze czasy i się wcale nie leczę” – oznajmiła w wywiadzie jedna z seniorek.

„Podsumowując wypowiedzi tych osób, widzimy, że polscy seniorzy nie posiadają rzetelnej wiedzy na temat pandemii COVID-19, mają problem z dostępem do opieki medycznej i najbardziej potrzebują dostępu do lekarzy specjalistów” – stwierdzili autorzy raportu. Podkreślają oni, że osoby ankietowane dobrze radzą sobie z otrzymywaniem e-recepty, przedłużaniem zaleceń, jeśli stan zdrowia się nie zmienia, ale wskazują, że teleporada nie zastąpi im tradycyjnej wizyty u lekarza.

Z raportu wynika, że aż 67 proc. ankietowanych narzeka na ograniczony dostęp do opieki medycznej w czasie pandemii. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się chorzy wymagający konsultacji lekarzy specjalistów. „Brak dostępu do specjalistów utrudnia leczenie chorób przewlekłych, a co za tym idzie, może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia seniorów” – zwracają uwagę autorzy raportu. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych dr hab. n. med. Filipa Szymańskiego, należy przekonywać seniorów, że dobra kontrola chorób przewlekłych może przełożyć się na ich sukces. „Każdy mówi o koronawirusie, ale konsekwencje braku leczenia chorób przewlekłych będą dużo gorsze niż cała pandemia” – podkreśla ekspert.

Blisko 42 proc. ankietowanych seniorów stwierdza, że może liczyć na swoich bliskich i ma z kim porozmawiać o swoich sprawach i problemach, jednak brakuje im kontaktu z szerszym gronem osób. 52 proc. seniorów, w mniejszym lub większym stopniu, ale bardziej niż przed pandemią odczuwa samotność.

Wiele organizacji, takie jak kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku, zawiesiły swoją działalność stacjonarną, co dla niektórych oznacza niemal całkowity brak kontaktu z innymi ludźmi. Na to nakłada się życie w niepewności z powodu pandemii, co z kolei pogarsza kondycję psychiczną seniorów.

ŹRÓDŁO: PAP

Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE