Niektórzy ozdrowieńcy mogą odczuwać skutki COVID-19 przez kilka miesięcy

2021-04-08 11:31

Jeden na dziesięciu ozdrowieńców skarży się na objawy po łagodnym przebiegu COVID-19 utrzymujące się nawet kilka miesięcy. Długoterminowe skutki tej choroby mają negatywny wpływ na życie ich zawodowe, społeczne i rodzinne – poinformowali naukowcy ze Szpitala Danderyd i Karolinska Institutet w Szwecji.

Niektórzy ozdrowieńcy mogą odczuwać skutki COVID-19 przez kilka miesięcy
Autor: Getty Images

Od wiosny 2020 roku zespół badaczy prowadzi badanie, którego celem jest ustalenie, ile czasu utrzymuje się odporność po COVID-19. W pierwszej fazie badania pobrano próbki krwi od 2149 pracowników szpitala Danderyd - około 19 proc. personelu medycznego miało przeciwciała SARS-CoV-2. Od tego momentu pobierano im krew co cztery miesiące. W tym czasie uczestnicy musieli wypełniać kwestionariusze dotyczące długotrwałych skutków COVID-19 i ich wpływu na jakość życia.

W styczniu 2021 roku odbyło się trzecie badanie kontrolne, do którego zaangażowano 323 pracowników ochrony zdrowia (83 proc. kobiet). W tej grupie mediana wieku wyniosła 43 lata. Na podstawie uzyskanych wyników badacze doszli do wniosku, że skutki po łagodnym przebiegu COVID-19 mogą utrzymać się nawet 8 miesięcy po przebytej chorobie. Porównano je też z wynikami osób, które nie przeszyły zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Najczęstsze długoterminowe skutki COVID-19

Okazało się, że 26 proc. ozdrowieńców miało co najmniej jeden umiarkowany lub ciężki objaw po chorobie utrzymujący się dłużej niż dwa miesiące. Z kolei 11 proc. skarżyło się na co najmniej jeden długotrwały skutek COVID-19, który negatywnie wpływał na ich pracę, życie społeczne i rodzinne. Te powikłania po chorobie utrzymywały się przez co najmniej osiem miesięcy. Do najczęstszych objawów długoterminowych zaliczono: utratę węchu i smaku, zmęczenie oraz problemy z oddychaniem.

- Nie odnotowaliśmy zwiększonej częstości występowania objawów poznawczych (m.in. mgły mózgowej, problemów z pamięcią i koncentracją) ani zaburzeń fizycznych (m.in. bólu mięśni i stawów, długotrwałej gorączki czy kołatania serca) – przekazała dr Charlotte Thalin, współautor badania.

Według naukowców młode i zdrowe osoby powinny poważnie traktować pandemię COVID-19. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może pogorszyć znacznie ich jakość życia. 

Źródło: EureAlert 

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?