Niedobór witaminy D źle wpływa na mózg. Może przyspieszać jego starzenie

2022-11-18 14:03

Zbyt niski poziom witaminy D w organizmie nie tylko osłabia kości, upośledza odporność czy doprowadza do obniżenia nastroju - może również niekorzystnie działać na mózg. Potwierdzają to wyniki najnowszych badań.

Niedobór witaminy D źle wpływa na mózg. Może przyspieszać jego starzenie
Autor: Getty Images Niedobór witaminy D źle wpływa na mózg. Może przyspieszać jego starzenie

Witamina D zaliczana jest do witamin, jednak zdaniem wielu naukowców przypomina hormon. Receptory dla witaminy D znajdują się w każdej tkance, a jej aktywna postać kontroluje co najmniej 200 genów.

Witamina ta pełni w organizmie wiele różnych funkcji. Uczestniczy w istotnych procesach metabolicznych, przede wszystkim w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, przemianie materii, czy regeneracji wątroby

Korzystnie wpływa na sen, pomaga w regeneracji neuronów, wspiera szpik kostny i mięśnie, zmniejsza również ryzyko cukrzycy typu 2, depresji i niektórych nowotworów. Jej niedobór może znacząco zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Może również niekorzystnie wpływać na mózg. 

Deficyt witaminy D zmniejsza gęstość mózgu

Naukowcy z Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie w Niemczech wzięli pod lupę wpływ niedoboru witaminy D na objętość mózgu, w tym istoty szarej (struktury budującej układ nerwowy, odpowiedzialnej m.in. za inteligencję, pamięć, zdolności czytania, pisania czy myślenia abstrakcyjnego).

W badaniu uczestniczyło 1865 ochotników - ich mózgi przeskanowano w badaniu rezonansu magnetycznego, u każdej z tych osób zbadano również poziom witaminy D. Szczegółowa analiza (w której uwzględniono m.in. wiek uczestników) wykazała, że deficyt witaminy D może przyspieszać starzenie się mózgu, co więcej - wpływa na zmniejszenie całkowitej gęstości mózgu i masy istoty szarej.

W badaniu nie stwierdzono natomiast istotnego związku między poziomem witaminy D, a objętością hipokampa - tej części mózgu, która odpowiada przede wszystkim za pamięć przestrzenną i pamięć długotrwałą.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Jak szybko uzupełnić poziom witaminy D?

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca. Niewielkie jej ilości otrzymujemy również wraz z pożywieniem - jednak eksperci zalecają, by w naszej szerokości suplementować tę witaminę przez większą część roku. Dawka suplementacji zależy m.in. od wieku i wagi, ale też od stężenia witaminy D w organizmie.

Poziom witaminy D można oznaczyć za pomocą badania krwi. Na podstawie wyniku badania lekarz dobiera dawkę suplementu lub - jeśli niedobór jest duży - dawkę leczniczą witaminy D.