Niedobór witaminy D aż o 70 proc. zwiększa ryzyko dynapenii. Ważne zwłaszcza dla tych osób

2022-12-22 11:37

Gdy stężenie witaminy D we krwi jest zbyt niskie, rośnie ryzyko dynapenii, czyli osłabienia mięśni związanego z wiekiem. Osoby z tą przypadłością są bardziej narażone na upadki i hospitalizację z ich powodu - dowiedli badacze. Jak twierdzą, ryzyko to można zmniejszyć dzięki suplementacji.

Niedobór witaminy D aż o 70 proc. zwiększa ryzyko dynapenii. Zagrożona konkretna grupa
Autor: Getty Images Niedobór witaminy D aż o 70 proc. zwiększa ryzyko dynapenii. Zagrożona konkretna grupa

Witamina D jest ważna nie tylko dla kości, lecz także dla mięśni, wspiera bowiem wchłanianie wapnia i fosforu, uczestniczy także w procesach regulujących stopień tego wchłaniania - a to w efekcie pozwala m.in. na prawidłową pracę mięśni. Dlatego wśród objawów niedoboru witaminy D często występuje również osłabienie mięśni i utrata siły mięśniowej.

Słabsze mięśnie są charakterystyczne dla osób starszych - osłabienie siły mięśniowej postępuje wraz z wiekiem i określana jest mianem dynapenii. To jeden z czynników ryzyka niesprawności fizycznej.

Naukowcy odkryli, że osoby z niedoborem witaminy D mają aż o 70 proc. wyższe ryzyko rozwoju dynapenii niż te, u których nie występuje deficyt tej witaminy.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Deficyt witaminy D doprowadza do zmian w mięśniach

Autorami pracy są badacze z Federal University of São Carlos (UFSCar) w Brazylii i University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii. W badaniu uczestniczyło ogółem 3205 osób w wieku powyżej 50 lat, u których nie stwierdzono dynapenii - z analizy wykluczono osoby z osteoporozą i osoby przyjmujące witaminę D.

Siła chwytu uznawana za dobry wskaźnik ogólnej siły mięśni, wyniosła 26 kg lub więcej dla mężczyzn i 16 kg lub więcej dla kobiet. Uczestników zbadano ponownie po czterech latach. Naukowcy ustalili, że osoby z niedoborem witaminy D, zdefiniowanym jako mniej niż 30 nmol/l we krwi, miały o 70 proc. wyższe ryzyko rozwoju dynapenii pod koniec okresu badania niż osoby z normalnym poziomem witaminy D (więcej niż 50 nmol/l).

- Wiadomo, że witamina D uczestniczy w różnych funkcjach organizmu. W rzeczywistości jest to hormon, a jedną z jego ról jest pomoc w naprawie mięśni i uwalnianie wapnia w celu kinetyki skurczu mięśni. Oczekiwano zatem, że jej niedobór spowoduje zmiany w mięśniach. Właśnie to udowodniło nasze badanie. - stwierdził prof. gerontologii Tiago da Silva Alexandre, jeden z autorów badania.

- Tkanka kostna i mięśniowa są ze sobą połączone nie tylko mechanicznie i fizycznie, ale także biochemicznie. Niedobór witaminy D może prowadzić do utraty gęstości mineralnej kości, a także do zmniejszenia masy, siły i funkcji mięśni” – dodał.

Siłę mięśni pomoże utrzymać suplementacja i ćwiczenia

Jak wyjaśnił inny badacz, Maicon Luís Bicigo Delinocente, odkrycie, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko dynapenii samo w sobie jest ważne. - Ponieważ jednak wiedzieliśmy, że na całym świecie istnieje wiele przypadków osób z osteoporozą, które przyjmują suplementy witaminowe, musieliśmy spróbować zmierzyć skuteczność suplementacji witaminą D” – stwierdził.

Analiza wykazała, że suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko dynapenii u osób starszych o 78 proc. - Nasze ciało syntetyzuje witaminę D tylko wtedy, gdy duże obszary skóry są wystawione na działanie promieni słonecznych - przypomniał prof. Tiago da Silva Alexandre.

- Ludzie powinni mieć świadomość, że ryzykują utratę siły mięśniowej, jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D. Muszą wystawiać się na słońce, jeść pokarmy bogate w witaminę D lub przyjmować suplementy oraz wykonywać ćwiczenia oporowe, aby utrzymać siłę mięśni - podkreślił.