Niedobór magnezu może odbić się na stanie psychicznym. Zwróć uwagę na te objawy

2022-06-20 13:36

Magnez to podstawowy minerał, bez którego nie można się obyć. Przy jego niedoborze możemy odczuwać negatywne skutki, a szczególnie zmiany w samopoczuciu. Jego brak wpływa znacznie na kondycję psychiczną. Apatia, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, wzmożony stres są to sygnały, jakie wysyła organizm, gdy ma za mało magnezu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oto 10 objawów niedoboru magnezu!

Młoda kobieta wyglądająca przez okno
Autor: Getty Images

Prawidłowe stężenie magnezu jest wyjątkowo ważne dla organizmu. Jego norma w surowicy krwi wynosi 0,65-1,2 mmol/. Poza tym magnez nie bez powodu określany jest "pierwiastkiem życia", a to dlatego, że odgrywa kluczową rolę w organizmie. Bierze udział w kilkuset procesach biochemicznych i wpływa na funkcjonowanie różnych układów. Reguluje proces krzepnięcia krwi oraz prawidłową pracę serca, co więcej obniża ciśnienie krwi, ponieważ zapobiega obkurczaniu ścian naczyń krwionośnych. Odpowiada za naszą sprawność fizyczną, mocne kości i prawidłowy metabolizm.

W przypadku, gdy organizm nie będzie otrzymywać odpowiednich ilości magnezu, zacznie alarmować to poprzez najróżniejsze dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi: zaburzenia czucia (np. uczucie mrowienia), drżenie mięśni czy nieprawidłowa praca serca. Bezustanny pośpiech, niezdrowe odżywianie, ciągły stres, mało snu, spożywanie zbyt dużej ilości kawy i alkoholu przyczyniają się do stopniowego wypłukiwania magnezu z naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka wpływa negatywnie również na zdrowie psychiczne.

Niedobór magnezu a zdrowie psychiczne. 10 alarmujących sygnałów

Objawy zbyt niskiego poziomu magnezu często są mylone ze skutkami zmęczenia czy stresu, przez co, są najczęściej ignorowane. Pierwsze symptomy można zauważyć dość wcześnie. Oto 10 oznak niedoboru magnezu, po których powinna zapalić się nam czerwona lampka:

  1. nerwowość i rozdrażnienie
  2. gwałtowne zmiany zachowania,
  3. impulsywne działanie,
  4. skłonność do agresji,
  5. stany lękowe
  6. apatia, czyli stan psychiczny charakteryzujący się ograniczeniem bodźców fizycznych i emocji,
  7. ciągłe zmęczenie i senność mimo odpowiedniej ilości odpoczynku,
  8. problemy ze skupieniem, pamięcią i koncentracją, 
  9. dezorientacja,
  10. majaczenie.

Tych objawów nie należy lekceważyć. Długotrwały deficyt magnezu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet przyczynić się do zaburzeń psychicznych i depresji. Z roku na rok depresja dotyka coraz więcej osób, dlatego warto zrobić wszystko, by jej uniknąć.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Wzbogać dietę w te produkty spożywcze. Zobacz, co zawiera dużo magnezu

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy niedoboru magnezu, reaguj od razu. Leczenie hipomagnezemii polega na wyeliminowaniu przyczyny, która doprowadziła do tego stanu. Zwykle odpowiednia dieta, która uwzględnia produkty w magnez przywraca równowagę organizmu spowodowaną przez brak tego pierwiastka. Najlepiej jadłospis wtedy wzbogacić o produkty takie jak: 

Kiedy wykonać badanie poziomu magnezu we krwi? Najważniejszym jednak wskazaniem do jego wykonania jest podejrzenie niedoboru lub nadmiaru tego pierwiastka. Również w przypadku wystąpienia zaburzeń dotyczących wchłaniania wapnia i potasu oraz fosforanu i hormonu przytarczyc. Oczywiście stężenie magnezu we krwi powinny regularnie kontrolować osoby, które żyją w pośpiechu i ciągłym stresie.