Niebezpieczna choroba szaleje w tym turystycznym kraju. Nie żyje dwójka dzieci

2024-06-07 14:49

Krztusiec w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się po Europie. W ostatnim czasie wzrosła liczba przypadków zachorowań na przykład w Grecji. Od początku tego roku w kraju pojawiło się już 230 chorych. Ostatnio z powodu tej choroby zmarła dwójka dzieci.

Niebezpieczna choroba szaleje w tym turystycznym kraju. Nie żyje dwójka dzieci
Autor: fot. Getty Images Niebezpieczna choroba szaleje w tym turystycznym kraju. Nie żyje dwójka dzieci

Krztusiec szaleje w Europie. Dwie ofiary śmiertelne w Grecji

Od początku tego roku w Grecji zanotowano 25-krotny wzrost zarejestrowanych przypadków zachorowań na krztusiec w porównaniu z rokiem poprzednim. O tych danych poinformowała w czwartek agencja AMNA. Niemal wszyscy chorzy to dzieci i nastolatkowie. Niestety, na tę chwilkę nie żyje dwójka niemowląt, a co najmniej trójka wymagała hospitalizacji. Według greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego wzrost zachorowań może wiązać się z opóźnionym procesu uodpornienia części grup wiekowych i pandemią COVID-19.

Warto zaznaczyć, że nie tylko Grecja zmaga się z krztuścem. Ta groźna choroba szaleje po niemal całej Europie. Zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy zanotowano wzrost zachorowań na tę chorobą. W maju na przykład ogłoszony został stan epidemii w Bułgarii. W Czechach natomiast zanotowana została rekordowa liczba zachorowań. Wśród tysięcy chorych znalazł się nawet 80-letni burmistrz stolicy Czech, Pragi. Doniesienia o znacznym wzroście zachorowań płyną również z Belgii, Danii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Jak donosi Gazeta Lubelska, za epicentrum choroby uważna jest środkowa i południowa Europa.

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

Krztusiec w Polsce. Zwiększa się liczba przypadków

Krztusiec, znany również jako koklusz, dzięki szczepieniom od lat nie stanowił zagrożenia. Teraz jednak pojawia się coraz częściej. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny do końca grudnia 2023 roku, zanotowano 927 przypadków. Jest to niemal trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedzającego. W okresie od 1 stycznia 2024 roku do 15 marca 2024 roku odnotowano 462 przypadki krztuśca. Dla porównania, w roku 2023 w analogicznym okresie, stwierdzono 188 przypadków.

Krztusiec objawia się napadowym, duszącym kaszlem, który może się utrzymywać całymi tygodniami, gorączkę i katar. Rozprzestrzenia się drogą  powietrzno-kropelkową. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet do 10 dniu po zakażeniu. Młodzież i dorośli zazwyczaj przechodzą krztusiec łagodniej co powoduje, że u nich rozpoznanie choroby może być utrudnione. U niemowląt natomiast napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem, złamaniami żeber lub drgawkami. Krztusiec jest więc najniebezpieczniejszy dla tej grupy wiekowej. 

W celu rozpoznania krztuśca trzeba się poddać badaniom serologicznym lub mikrobiologicznym, po uprzednim wykluczeniu innych przyczyn napadowego kaszlu. Leczenie krztuśca polega na podawaniu antybiotyków, które zniszczą pałeczki krztuśca. Chory powinien pozostawać w domu i odpoczywać.

Sonda
Czy uważasz, że szczepienia ochronne są dobrem dla ludzkości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki