Nie żyje Gena Rowlands. Słynna aktorka cierpiała na alzheimera

2024-08-15 14:34

Nie żyje Gena Rowlands. Aktorka, która zachwycała w takich filmach jak "Kobieta pod presją" czy "Pamiętnik". O wszystkim poinformował jej syn. Gwiazda zmagała się z poważną chorobą, jaką jest alzheimer.

Nie żyje Gena Rowlands. Słynna aktorka cierpiała na alzheimera
Autor: YouTube/Oscars Nie żyje Gena Rowlands. Słynna aktorka cierpiała na alzheimera

Zmarła Gena Rowlands. Zdobywczyni Oscara miała 94 lata

W wieku 94 lat zmarła aktorka Gena Rowlands. Amerykanka była znana z takich filmów jak "Kobieta pod presją" z 1974 roku, "Golria" z 1980 roku, czy z "Pamiętnika" z 2004 rok. O jej śmierci poinformowały amerykańskie media powołując się na jej syna, Nicka Cassavetesa.

Jak podaje portal TMZ, aktorka odeszła w środę w swoim domu w południowej Kalifornii. Gena Rowlands w 2015 roku została uhonorowana Oscarem za całokształt twórczości.

Celebrytka od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera, jak ujawnił jej syn. Jak można się dowiedzieć, matka Geny Rowland również cierpiała na tę chorobę neurodegradacyjną.

Choroba Alzheimera - najważniejsze informacje

Alzheimer jest chorobą, która rozwija się bardzo podstępnie. Pacjent zazwyczaj na początku odczuwa niewielki stopień zaburzeń pamięci, które z czasem zaczynają rozrastać.

Sama choroba Alzheimera należy do grupy zaburzeń otępiennych. Typowo rozwija się ona po 65. roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie może rozwinąć się wcześniej. Jeśli pacjent ma poniżej 65 lat, wówczas chorobę określa się jako alzheimera o wczesnym początku. 

Ta choroba jest częściej rozpoznawana u kobiet. W Europie zwiększa się liczba osób cierpiących na alzheimera, a wszystko przez starzenie się społeczeństwa.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Objawy alzheimera

Jeśli chodzi o objawy choroby Alzheimera to najczęściej są to postępujące problemy z pamięcią. Niestety, sprawiają one trudności w normalnym funkcjonowaniu. Pacjenci zmagający się z tą przypadłością często zapominają nowe informacje oraz mają trudności z przypominaniem sobie imion i dat.

Co więcej, mają oni problemy z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Osoby z chorobą Alzheimera mają trudność nawet z czynnościami, które wykonywały przez większość swojego życia.

Nie można również zapomnieć o zmianach w zachowaniu. Często osoby z chorobą Alzheimera są nerwowe, podejrzliwe, a nawet wybuchowe. Mają również problem w orientacji przestrzennej i czasowej. Zdarza się, że nie wiedzą gdzie się znajdują i tracą poczucie upływu czasu.

Diagnostyka choroby Alzheimera

Przy podejrzeniu choroby Alzheimera wykonywanych jest wiele badań, jak na przykład:

  • badanie neurologiczne
  • testy przesiewowe służące wstępnej diagnostyce otępień
  • badania neuropsychologiczne
  • badania obrazowe głowy

Leczenie tej choroby ma charakter objawowy. Niestety pomimo leczenia zaburzenia funkcji poznawczych będą stopniowo się nasilać. Będzie ro jednak wolniejsze niż u osób nieleczonych. Stosowanie leków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń zachowania.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki