Nie żyje 43-letnia Iza Kaczyńska-Gontarz. Reporterka "DD TVN" przegrała z chorobą
Nie żyje reporterka "Dzień dobry TVN". Iza Kaczyńska-Gontarz przez naprawdę długi czas zmagała się z poważną chorobą. Reporterka odeszła w czerwcu 2024 roku, a materiał upamiętniający ją wyemitowano w ostatnim materiale w "Dzień dobry TVN".
Iza Kaczyńska-Gontarz autorka wielu reportaży, które można było oglądać w programie "Dzień dobry TVN" zmarła w wieku 43 lat. Informacja o jej śmierci pojawiła się dopiero we wrześniu, po opublikowaniu przez "Dzień dobry TVN" materiału ku jej pamięci.
Iza Kaczyńska-Gontarz nie żyje. Przegrała długą walkę z chorobą
Reporterka w czerwcu br. przegrała długą walkę z ciężką chorobą. Z materiału "DDTVN" dowiadujemy się, że lekarze wykryli u niej nieoperacyjny nowotwór. W pracy jednak nie wszyscy wiedzieli, jak ciężki jest jej stan.
Pomimo długiej i ciężkiej walki, lekarze niestety nie dawali jej żadnej nadziei na przeżycie. W materiale o reporterce z krakowskiego oddziału, Ewa Drzyzga opowiedziała:
Nigdy nie mówiła o tym, jak poważnie choruje. Przecież miała nas tylu i mogła nas poprosić o pomoc, no nie? A uważała, że da sobie radę. Że ona, jeżeli już tyle rzeczy zrobiła w życiu i tylu ludziom pomogła, to jak ona by nie dała rady?
Jak można się dowiedzieć z materiału, w wieku nastoletnim Iza Kaczyńska-Gontarz miała zdiagnozowaną chorobę wątroby. W końcu okazało się, że konieczny będzie dla niej przeszczep. Niestety, kolejne badanie wykazały, że inna część ciała została zaatakowana przez nieoperacyjny nowotwór.
Diagnoza była dla niej wyrokiem. Lekarze powiedzieli 43-latce, że pozostało jej zaledwie kilka tygodni albo miesięcy życia.
Choroba wątroby Izy Kaczyńskiej-Gontarz. To z nią zmagała się przez lata
Iza Kaczyńska-Gontarz przez lata zmagała się z marskością wątroby, czy też zwłóknieniem choroby. Jest to nieodwracalne schorzenia, ale można spowolnić jego postęp.
Ze względu na przyczyny wystąpienia można wyróżnić:
- marskość alkoholową spowodowana nadużywaniem alkoholu,
- marskość zastoinową, która może się pojawić w przebiegu niewydolności krążenia,
- marskość pozapalną na przykład po wirusowym zapaleniu wątroby,
- marskość żółciową, w której przyczyną jest uszkodzenie komórek drobnych dróg żółciowych,
- marskość uwarunkowaną genetycznie, gdy choroba występuje w rodzinie, istnieje statystycznie większe ryzyko zachorowania.
Specjaliści wyróżniają również marskość drobnoguzkową, wieloguzkową i mieszaną.
Objawy marskości wątroby. Niektórzy doświadczają jedynie powikłań
Wczesne objawy tej choroby mogą być mylące. Należą do nich na przykład zaczerwienienie dłoni, czerwone plamki na tułowiu, zwłóknienie ścięgien w rękach, zniekształcenie palców i paznokci u rąk oraz przerost ślinianek przyusznych.
Następnie pojawiają się: nudności, spadek masy ciała, utrata apetytu, wodobrzusze, bóle brzucha, ginekomastia i powiększenie śledziony.
Kolejnym etapem będzie pojawienie się powikłań, które w niektórych przypadkach są pierwszymi objawami nieprawidłowego działania wątroby. Wśród nich wymienia się:
- wybroczyny i krwawienia
- żółtaczka
- swędzenie skóry
- encefalopatia wątrobowa
- insulinooporność
- cukrzyca typu 2
- rak wątrobowokomórkowy
- nadciśnienie wrotne.