Nie przynieś go ze sobą z lasu. Leśnicy ostrzegają przed tasiemcem
W lesie znajdziemy bogactwo najróżniejszych przysmaków. Od grzybów zaczynając, na owocach kończąc. Czasem idąc leśną dróżką, aż nie możemy się oprzeć, by nie spróbować pięknie pachnących malin, poziomek czy jagód. Leśnicy jednak ostrzegają. To właśnie na nich może znajdować się groźny pasożyt.
Leśnicy zalecają ostrożność. Pasożyt, którego możesz przynieść z lasu
Wybierając się na spacer do lasu, na swojej drodze często możemy znaleźć najróżniejsze owoce. Wiele osób nie może się oprzeć ich pięknemu zapachowi, intensywnemu kolorowi i temu, że są całkowicie naturalne - bez nawozów czy oprysków. Leśnicy jednak podkreślają, żeby pamiętać o umyciu ich przed jedzeniem. Dlaczego jest to aż tak ważne?
Cóż, w lasach żyją lisy, które mogą być zarażone tasiemcem bąblowcem. W ich odchodach znajdują się właśnie larwy tego pasożyta. Oznacza to, że mogą one trafić na owoce, które zbieramy, a później jemy. Bez problemu można się przed tym uchronić, o ile nie zapominamy o dokładnym umyciu owoców. Dzięki temu możemy łatwo ochronić się przed chorobą, jaką jest bąblowica.
Jak podaje portal gov.pl:
Jaja mogą znajdować się na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na skażonych przedmiotach. Najczęściej do zakażenia dochodzi po zjedzeniu nieumytych jagód, borówek i poziomek. Można się wtedy zarazić tasiemcem lisim.
Co więcej, powinno się również pamiętać o dokładnym umyciu rąk po powrocie do domu z lasu i dworu w szczególności jeśli mieliśmy kontakt ze zwierzętami. Oprócz tego, jeśli mamy pupile, powinniśmy pamiętać o odrobaczaniu ich preparatami działającymi na tasiemce.
Bąblowica - o czym warto wiedzieć. Objawy i rozpoznanie
Bąblowica jest chorobą, na którą jesteśmy w szczególności narażeni w letnim okresie. W szczególności jeśli zajadamy się leśnymi skarbami bez dokładnego ich umycia lub poddania ich obróbce cieplnej. Przenosi się ona ze zwierząt na ludzi, a jest powodowana właśnie przez larwy tasiemca bąblowcowego.
Do organizmu człowieka może przedostać się na przykład: przez przeniesienie jaj tasiemca do ust za pomocą brudnych rąk, bliski kontakt ze zwierzętami, spożycie żywności lub wody skażonej jajami tasiemca.
Bąblowica jest ciężką chorobą do zdiagnozowania, głównie dlatego, że może się rozwijać latami. Jej objawem jest cysta, czyli torbiel, który jest wypełniony jajami. Wraz z rośnięciem cysty, zaczyna ona naciskać na narządy i może powodować bóle oraz zmiany, które do złudzenia przypominają nowotwór. Niestety, nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, chirurgiczne usunięcie cysty, wraz z otaczającą ją tkanką zapewnia całkowite wyleczenie. Konieczne będzie jednak usunięcie jej, zanim pęknie, a pasożyty się rozprzestrzenią.
Objawy bąblowicy są uzależnione od lokalizacji, ilości i wielkości torbieli. Zazwyczaj umiejscawiają się one w:
- wątrobie
- płucach
- nerkach
- śledzionie
- ośrodkowym układzie nerwowym
- kościach
Cysty można wykryć podczas USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia.