Nie przesadzaj z tymi aktywnościami. Badacze: zwiększają ryzyko demencji

2023-09-14 15:16

To, w jaki sposób funkcjonujemy w ciągu dnia, może mieć wpływ na rozwój demencji. Badacze zauważyli, że na niektóre aktywności poświęcamy za dużo czasu. A to źle, ponieważ mają one fatalne skutki dla zdrowia, a szczególnie... dla pracy mózgu.

Nie przesadzaj z tymi aktywnościami. Badacze: zwiększają ryzyko demencji
Autor: Getty Images Nie przesadzaj z tymi aktywnościami. Badacze: zwiększają ryzyko demencji

Grupa naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Uniwersytetu w Arizonie i Uniwersytetu Kalifornijskiego przedstawiła ciekawe wnioski dotyczące demencji w czasopiśmie "JAMA". Przeprowadzili badanie z udziałem ponad 50 tys. Brytyjczyków powyżej 60. roku życia. Każdy z nich został wyposażony w nadgarstkowy akcelerometr, który służy do kontrolowania pozycji i ruchu ciała w przestrzeni. Dzięki temu urządzeniu badacze mogli sprawdzić aktywność uczestników w ciągu dnia.

Aktywności siedzące źle wpływają na mózg

Z ustaleń wynika, że seniorzy, którzy codziennie spędzali co najmniej 10 godzin w pozycji siedzącej albo w ogóle w tym czasie nie podejmowali żadnego wysiłku, byli bardziej narażeni na rozwój demencji. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu wolnego przed telewizorem, komputerem czy granie na konsoli może odbić się bardzo negatywnie na zdrowiu. Tak samo działa praca siedząca oraz kilkugodzinne siedzenie za kółkiem. Jak podkreślili badacze, tego typu aktywności pogarszają pracę mózgu.

Wyniki pokazują, że spędzanie 10 godzin w pozycji siedzącej każdego dnia zwiększa o 8 proc. ryzyko zapadnięcia na demencję. Ryzyko otępienia wzrasta aż o 63 proc. u osób, które siedzą ponad 12 godzin dziennie i rzadko podejmują aktywności bez większych nakładów energetycznych. Naukowcy ustalili też, że robienie krótkich przerw od siedzenia w ciągu dnia nie sprawiło, że ryzyko zaczęło maleć.

Poradnik Zdrowie: demencja

Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko demencji

Jeden z autorów publikacji, prof. David Raichlen, wyjaśnił, że siedzący tryb życia może uchodzić za czynnik ryzyka demencji. – Zaskoczyła nas inna kwestia, mianowicie to, jak duże znaczenie ma dzienna ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej – dodał.

Na tej jednej analizie uczeni nie mają zamiaru poprzestać. Planują kolejne obserwacje w celu ustalenia związki przyczynowo-skutkowego między demencją a długimi siedzeniem. Chcą też sprawdzić, czy podjęcie aktywności fizycznej będzie w stanie obniżyć ryzyko demencji, jeśli większą część dnia spędza się jednak w pozycji siedzącej.

Badacze przekazali też, że w Wielkiej Brytanii osoby w wieku produkcyjnym siedzą średnio około 9,5 godziny w ciągu dnia. Dotyczy to między innymi pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy jazdy samochodem. A nie da się ukryć, że brak lub niska aktywność fizyczna i poznawcza ma negatywy wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego również w młodszym wieku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki