Nie ma na co czekać! Coraz mniej czasu na skorzystanie z darmowych badań
Na bezpłatne badania w ramach „Profilaktyka 40 PLUS” można się jeszcze zgłosić. Resort zdrowia zachęca Polaków powyżej 40. roku życia do udziału w tym programie pilotażowym. Dlatego, że zostało jedynie kilka miesięcy na skorzystanie z tej możliwości.
Program Profilaktyka 40 PLUS – do kiedy?
Wykonanie pakietu badań profilaktycznych jest całkowicie bezpłatne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Zgłaszać mogą się pacjenci od 40 do 65 roku życia. Niestety, program trwa do końca 2024 roku, więc to ostatnia szansa, by to zrobić – o czym poinformował MZ na stronie pacjent.gov.pl.
„Nie skorzystałeś z bezpłatnych badan profilaktycznych? Masz e-skierowanie, ale jeszcze nie byłaś na badaniu? Masz czas do końca czerwca 2024, by skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS” – przypomina resort i jednocześnie zachęca do zgłaszania się na badania.
Program Profilaktyka 40 PLUS – jak skorzystać?
Program pilotażowy Program Profilaktyka 40 PLUS ruszył 1 lipca 2021 roku i został skierowany do osób, który ukończyły 40 lat. Badania w nim zawarte są w celach profilaktycznych. Dzięki nim można ocenić stan zdrowia danego pacjenta oraz zdiagnozować schorzenia we wczesnym stadium rozwoju i wdrożyć w porę odpowiednie leczenie.
Skorzystanie z programu jest łatwe. Pierwszym krokiem jest wypełnienie ankiety, by otrzymać e-skierowanie na darmowe badania. Można to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), infolinii (dostępnej pod numerem +48 800 100 101), aplikacji mojeIKP lub w jednej z przychodni POZ uczestniczącej w programie „Profilaktyka 40 PLUS”.
Wystawione e-skierowanie na profilaktyczne badania laboratoryjne można znaleźć w aplikacji moje IKP i na Internetowym Koncie Pacjenta. Następnie zarejestrować można się bezpośrednio w przychodni lub przez IKP.
Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl., „z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszego badania w ramach programu”. Nie trzeba wówczas uzupełniać ankiety.
Program Profilaktyka 40 PLUS – jakie badania dostępne?
Program ten obejmuje trzy oddzielne pakiety badań: dla mężczyzn, kobiet oraz wspólne. Ich zakres zależy od płci pacjenta oraz jego odpowiedzi, jakich udzielił w ankiecie. Jakie badania dostępne są w „Profilaktyka 40 PLUS”?
W skład pakietu diagnostycznego dla kobiet wchodzi:
- morfologia krwi obwodowej,
- stężenie glukozy we krwi,
- cholesterol całkowity lub kontrolny profil lipidowy,
- pomiar poziomów kreatyniny we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale.
Z kolei mężczyźni powyżej 40. roku życia mogą wykonać następujące badania:
- morfologię krwi obwodowej,
- stężenie cholesterolu całkowitego lub kontrolny profil lipidowy
- oznaczenie poziomów glukozy we krwi,
- oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych - AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale,
- oznaczenie poziomów PSA – swoisty antygen sterczowy (badanie w kierunku prostaty).
Wspólny pakiet diagnostyczny dla obu płci obejmuje:
- pomiar masy ciała,
- pomiar wzrostu,
- pomiar obwodu w pasie,
- obliczenia wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocenę rytmu serca,
- pomiar ciśnienia tętniczego.