Nawet 3,5 godziny tygodniowo na sedesie. Ten głupi nawyk może uszkodzić odbytnicę

2022-12-20 11:26

Niedawne badanie z udziałem Brytyjczyków wykazało, że naród ten spędza średnio trzy i pół godziny w toalecie tygodniowo. Przeciętny człowiek spędza tam podczas jednej wizyty około pięciu minut i odwiedza łazienkę od czterech do siedmiu razy dziennie. Skąd więc taki wynik u mieszkańców Wielkiej Brytanii? Wszystkiemu winien jest "niewinny" nawyk.

Nawet 3,5 godziny tygodniowo na sedesie? Tak, wszystko przez głupi nawyk
Autor: Getty Images Nawet 3,5 godziny tygodniowo na sedesie? Tak, wszystko przez głupi nawyk

Statystyka ta jest dość zadziwiająca. Większość z nas zastanawia się, co można robić w toalecie przez tyle czasu? Dodajmy, że czas ten był zliczany wyłącznie podczas wypróżnień, a więc nie chodzi o długie, relaksujące kąpiele i czytanie książek w wannie. 

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Wszystko przez telefony komórkowe

Z analizy wynika, że większość osób (72 proc.) z Wielkiej Brytanii zabiera ze sobą telefon komórkowy do toalety, traktując go jako okazję do obejrzenia wideo, napisania do znajomych lub - w przypadku jednej czwartej mężczyzn - znalezienia randki.

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że zbyt długi czas przeznaczany na siedzenie na kibelku może nieść za sobą niepokojące konsekwencje.

Groźne konsekwencje niewinnego nawyku

Stephanie Taylor, założycielka StressNoMore twierdzi: „Chociaż możesz cieszyć się siedzeniem w toalecie, czytaniem gazety lub przeglądaniem mediów społecznościowych, może to uszkodzić twoją odbytnicę".

Zbyt długie siedzenie na sedesie skutkuje tym, że odbyt znajduje się na innym poziomie niż reszta dolnych partii ciała.

„To powoduje dodatkowy nacisk na żyły w dolnej części odbytnicy, co może ostatecznie doprowadzić do bolesnych hemoroidów, które mogą powodować krwawienie z odbytu”.

Zajęcie się telefonem zmniejsza także uważność na pojawienie się niecodziennych objawów - np. zmiany konsystencji kału. Jeśli zaczniesz zauważać, że musisz częściej chodzić do toalety, a kupa będzie miała rzadszą niż zwykle formę, może to być oznaką czegoś poważniejszego.

Bądź czujny. Te objawy musisz znać

Niestety, w niektórych przypadkach może to świadczyć o rozwoju raka jelita grubego - choroby, w przebiegu której może dochodzić do zmiany nawyków toaletowych, powodując częstsze i dłuższe wypróżnienia.

Warto podkreślić, że jest to częsty rodzaj raka, który dotyka coraz młodszych osób. W wykryciu raka jelita grubego pomocne jest badanie zwane kolonoskopią

Inne objawy raka jelita grubego to: 

  • krew w kale
  • ból w brzuchu
  • zmęczenie
  • utrata masy ciała
  • wzdęcia
  • zaparcia

Wystąpienie tych objawów nie zawsze wskazuje na tę konkretną chorobę, ale wykonanie badania jest ważne, ponieważ w razie choroby nowotworowej umożliwia wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.