Naukowcy: ten sposób odżywiania może zapobiec niektórym chorobom
Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ ma post przerywany na zdrowie. Czy warto stosować model żywieniowy polegający na powstrzymaniu się od jedzenia w określonym czasie? Sprawdź, do jakich wniosków doszli naukowcy!
Grupa naukowców przeprowadziła badanie na zwierzętach i wstępne testy na ludziach. Wynika z nich, że jedzenie ograniczone czasowo może pomóc w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych chorób metabolicznych. Dokładniej chodzi o przerywany post (ang. intermittent fasting), czyli o jeden z najpopularniejszych sposób odżywania. Na tej diecie należy wyraźnie oddzielać okresy, w których można jeść (tzw. okno żywieniowe) od tych, w których obowiązuje post.
Uczeni zdecydowali się wykonać bardziej szczegółowe badanie, aby wykazać, czy przerywany post przynosi pozytywne korzyści dla zdrowia. Jeden z autorów badania dr Satchidananda Panda z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii powiedział, że osoby, które chcą schudnąć i prowadzić zdrowy tryb życia, muszą zwracać uwagę na to, kiedy jedzą i co jedzą. Jak dodał, przerywany post jest łatwą i skuteczną do zastosowania strategią dietetyczną, w której nie trzeba przejmować się liczeniem kalorii.
Co naukowcy ustalili w ramach badania?
Okazało się, że przerywany post może poprawić zarówno jakość snu, jak i zapobiec otyłości. Według badaczy dostosowanie pory spożywania posiłków do wewnętrznego zegara może zoptymalizować stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko lub obciążenia chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, choroby serca i wątroby.
Jak wyjaśnił dr Satchidananda Panda, „jedzenie posiłków o przypadkowych porach zaburza prace wewnętrznego zegara i sprawia, że jesteśmy podatni na choroby”. – Post przerywany to styl życia, dzięki któremu można wyeliminować dysproporcje zdrowotne i zapobiec chorobom – podsumował ekspert.
Wyniki badania ukazała się na łamach czasopisma „Endocrine Society’s Journal Endocrine Reviews”.
Porady eksperta
Polecany artykuł: