Naukowcy porównali ceny leków. Preparaty dla ludzi nawet 5,5 droższe niż te dla zwierząt

2022-09-29 8:35

Do zaskakujących wniosków doszli eksperci z University of Minnesota. Naukowcy porównali 120 leków powszechnie stosowanych u ludzi i zwierząt. Okazało się, że cena preparatów dla ludzi może być ekstremalnie wyższa niż tych samych środków wykorzystywanych w leczeniu naszych pupili.

Naukowcy porównali ceny leków. Preparaty dla ludzi nawet 5,5 droższe niż te dla zwierząt
Autor: Getty Images

W 2021 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nadzorowała sprzedaż około 20 tys. leków dla ludzi i 1600 leków weterynaryjnych. Grupa ekspertów z University of Minnesota postanowiła porównać ceny 120 leków, które stosuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt domowych. Wnioski płynące z przeprowadzonych obserwacji naukowcy opublikowali w czasopiśmie JAMA Internal Medicine. Okazało się, że leki wykorzystane w leczeniu ludzi było o ok. 5,5 razy droższe niż te dla zwierząt.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Droższe nawet antybiotyki

Ceny leków dla ludzi były wyższe mimo tego, że zawierały te same składniki w zwykłych dawkach. Różnice dostrzeżono nawet w przypadku leków w obniżonych w cenach. W przypadku 60 proc. tańszych preparatów cena detaliczna środków używanych w leczeniu ludzi była i tak o 1,5 razy wyższa niż ich odpowiedników przeznaczonych dla zwierząt.

Jeden z autorów badania onkolog Arjun Gupta zaznaczył: "Dostawa tego samego leku na 10 dni kosztuje 2 dolary dla psa, 10 dolarów dla osoby z kuponem rabatowym i 100 dolarów dla osoby bez kuponu".

Autorzy pracy podkreślają, że w obliczu problemów związanych z brakiem ubezpieczeń zdrowotnych u ludzi i zwierząt, niezwykle ważne jest, by ceny preparatów były przystępne i niewyzyskujące. Tym bardziej, że z przeprowadzonych analiz wynika, że nawet w przypadku tych samych antybiotyków, ceny były zróżnicowane. Lekarze przytaczają sytuację związaną z pandemią COVID-19 i podsycanym dezinformacją popytem na iwermektynę, który spowodował gwałtowany wzrost liczby hospitalizacji spowodowanych zażyciem tego preparatu

Iwermektyna jest przede wszystkim lekiem przeciwpasożytniczym. Choć preparaty zawierające ją w składzie są przeznaczone dla ludzi, te powszechnie stosowane leki dla zwierząt z silnie skoncentrowanymi dawkami, mogą być toksyczne u ludzi. Mimo to wielu ludzi decydowało się na zakup tego preparatu wykorzystywanego w leczeniu bydła, a jego cena w ciągu miesiąca zwiększyła się aż 15-krotnie – z 6 do 92 dolarów.

Możliwe przyczyny różnic w cenach leków

Zdaniem specjalistów takie różnice i dysproporcje mogą zachęcać ludzi do pozyskiwania antybiotyków przeznaczonych dla zwierząt na własny użytek. Przyjmowanie antybiotyków u ludzi jest bardziej uregulowane, jednak naukowcy podkreślają, jak niebezpieczna to sytuacja. Eksperci zaznaczają, że przyczyny tak dużych różnic w cenach nadal pozostają niejasne.

W ich opinii jedną z możliwości może być dyskryminacja cenowa producentów leków, polegająca na pobieraniu od konsumentów różnych kwot w różnych warunkach za ten sam produkt. Co więcej, różnice w cenach mogą być odzwierciedleniem różnic w skuteczności preparatów, normach produkcyjnych, magazynowych i regulacyjnych. Dlatego autorzy badania podkreślają, że potrzebne są dalsze analizy w celu zbadaniach różnic cenowych.