Naukowcy na tropie skutecznej terapii infekcji lekoopornych. Pomoże bursztyn

2021-04-06 15:04

Od wieków bursztyn bałtycki jest używany do celów leczniczych. Niektórzy dodają bursztyn sproszkowany do eliksirów i maści ze względu na jego działanie przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne. Naukowcy postanowili wziąć bursztyn bałtycki „pod lupę” i zbadać, czy faktycznie wykazuje skuteczność terapeutyczną.

Substancje bursztynu bałtyckiego mogą pomóc w walce z infekcjami lekoopornymi
Autor: Getty Images

Badania naukowe mają zweryfikować, czy substancje bursztynu bałtyckiego można wykorzystać do opracowania środka, który pomoże w walce z infekcjami lekoopornymi. – Wiedzieliśmy z poprzednich badań, że bursztyn zawiera substancje, które można wykorzystać do opracowania nowych antybiotyków. Natomiast nie prowadzono wcześniej systematycznej analizy w tym temacie – stwierdziła dr Elizabeth Amborse, główny autor badań  University of Minnesota. 

Więcej szczegółów 

Duet naukowców dr Elizabeth Ambrose i doktorant Connor McDermott przeanalizował dostępne w sprzedaży próbki bursztynu bałtyckiego. Na podstawie przeprowadzonej analizy doszli do wniosku, że bursztyn zawiera dziesiątki związków, m.in. kwas abietynowy, kwas dehydroabietynowy i kwas palustrowy. To są znane związki biologiczne aktywne. – Najważniejszym odkryciem jest to, że te związki są aktywne przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, takim jak niektóre szczepy Staphylococcus aureus, a nie bakteriom Gram-ujemnym – powiedział Connor McDermott. Wyjaśnił, że bakterie Gram-dodatnie mają mniej złożoną ścianę komórkową niż bakterie Gram-ujemne. – Oznacza to, że skład błony bakteryjnej jest ważny dla aktywności związków – podkreślił badacz.

Dr Elizabeth Amrobse jest zadowolona, że dzięki uzyskanym wynikom mogą kontynuować badania nad opracowaniem środka, który będzie skuteczny w walce z infekcjami lekoopornymi. - Kwasy abiotyczne i ich pochodne są potencjalnie niewykorzystanym źródłem nowych leków, szczególnie w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, które stają się coraz bardziej oporne na znane antybiotyki – podsumowała.

Źródło: EurekAlert

Jak przechowywać leki
Sonda
Jak często bierzesz paracetamol?