Naukowcy: COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn
Przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że po przejściu zakażenia koronawirusem u mężczyzn zaobserwowano spadek żywotności i ruchliwości plemników. Może to negatywnie oddziaływać na potencjał rozrodczy – mówi Weronika Szecel, embriolog z Kliniki INVICTA.
Grupa INVICTA w okresie od kwietnia do maja 2021 roku przeprowadziła analizę w celu porównania seminogramów 59 mężczyzn przed i po przejściu zakażenia COVID-19. Oceniano koncentrację i parametry ruchu postępowego (A+B) plemników.
Przeprowadzone badania wykazały, że u blisko 39 proc. mężczyzn zauważono obniżoną koncentrację plemników, u 49 proc. zaobserwowano obniżenie ich ruchliwości, a u 24 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdzono oba problemy.
Podobne wnioski przedstawili naukowcy z tureckiej kliniki andrologicznej, którzy przebadali 21 pacjentów. - Wśród przebadanych mężczyzn zaobserwowano spadek objętości ejakulatu, morfologii plemników oraz ich żywotności i ruchliwości o ok. 14%. Ten sam zespół naukowców wykazał ponadto, że ozdrowieńcy po zakażeniu SARS-CoV-2 mieli znacząco obniżoną ruchliwość plemników, zwłaszcza gdy jednym z kluczowych objawów była gorączka, która jest charakterystycznym symptomem choroby – tłumaczy Joanna Neuberg, embriolog z Kliniki INVICTA.
Naukowcy nie wiedzą, co jest konkretną przyczyną pogorszenia parametrów nasienia. Według nich może za to odpowiadać bezpośredni wpływ patogenu na układ rozrodczy lub reakcja immunologiczna podczas zakażenia COVID-19. Eksperci podkreślają, że nie jest jasne także, kiedy parametry wrócą do stanu sprzed choroby, dlatego potrzebne są dalsze analizy, które mogłyby wspomóc rekonwalescencje pacjentów.
Materiały prasowe