Naukowcy: COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn

2021-09-14 14:53

Przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że po przejściu zakażenia koronawirusem u mężczyzn zaobserwowano spadek żywotności i ruchliwości plemników. Może to negatywnie oddziaływać na potencjał rozrodczy – mówi Weronika Szecel, embriolog z Kliniki INVICTA.

naukowcy-covid-19-wplywa-na-plodnosc-mezczyzn
Autor: Getty Images

Grupa INVICTA w okresie od kwietnia do maja 2021 roku przeprowadziła analizę w celu porównania seminogramów 59 mężczyzn przed i po przejściu zakażenia COVID-19. Oceniano koncentrację i parametry ruchu postępowego (A+B) plemników.

Przeprowadzone badania wykazały, że u blisko 39 proc. mężczyzn zauważono obniżoną koncentrację plemników, u 49 proc. zaobserwowano obniżenie ich ruchliwości, a u 24 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdzono oba problemy.

Męska niepłodność

Podobne wnioski przedstawili naukowcy z tureckiej kliniki andrologicznej, którzy przebadali 21 pacjentów. - Wśród przebadanych mężczyzn zaobserwowano spadek objętości ejakulatu, morfologii plemników oraz ich żywotności i ruchliwości o ok. 14%. Ten sam zespół naukowców wykazał ponadto, że ozdrowieńcy po zakażeniu SARS-CoV-2 mieli znacząco obniżoną ruchliwość plemników, zwłaszcza gdy jednym z kluczowych objawów była gorączka, która jest charakterystycznym symptomem choroby – tłumaczy Joanna Neuberg, embriolog z Kliniki INVICTA.

Naukowcy nie wiedzą, co jest konkretną przyczyną pogorszenia parametrów nasienia. Według nich może za to odpowiadać bezpośredni wpływ patogenu na układ rozrodczy lub reakcja immunologiczna podczas zakażenia COVID-19. Eksperci podkreślają, że nie jest jasne także, kiedy parametry wrócą do stanu sprzed choroby, dlatego potrzebne są dalsze analizy, które mogłyby wspomóc rekonwalescencje pacjentów.

Materiały prasowe

Czy możesz być zarażony koronawirusem?
Pytanie 1 z 8
Czy pracujesz? Masz kontakt z ludźmi lub jesteś w wielu miejscach każdego dnia?
Praca
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki