Najpopularniejsze seriale o lekarzach. Polecamy seriale medyczne

2013-02-14 15:53
Najpopularniejsze seriale o lekarzach. Polecamy seriale medyczne
Autor: thinkstockphotos.com Seriale o lekarzach, zwane także serialami szpitalnymi zawsze cieszyły się dużą popularnością. Kultowe stały się takie tytuły jak "Dr House", "Chirurdzy" czy "Ostry dyżur". Warto przypomnieć sobie miniserial "Królestwo" – o tajemniczych przypadkach medycznych z Kopenhagi, albo powspominać stare czasy z "Doktor Quinn". Przypominamy najlepsze seriale medyczne.

Seriale o lekarzach, zwane także serialami szpitalnymi zawsze cieszyły się dużą popularnością. Kultowe stały się takie tytuły jak "Dr House", "Chirurdzy" czy "Ostry dyżur". Warto przypomnieć sobie miniserial "Królestwo" – o tajemniczych przypadkach medycznych z Kopenhagi, albo powspominać stare czasy z "Doktor Quinn". Przypominamy najlepsze seriale medyczne.

Nawet, jeśli nie jesteś fanem seriali o lekarzach, któryś z tych musiałeś kiedykolwiek oglądać. Od lat rekordy popularności bije "Dr House". W czasach kiedy polska telewizja pożegnała się z "Dynastią" w jej zastępstwie na ekrany weszła "Doktor Quinn" - darzona była przez widzów niebywałą sympatią. Fani horrorów musieli oglądać "Królestwo". Polecamy najlepsze zagraniczne seriale o lekarzach.

Kobieta - lekarz na Dzikim Zachodzie czyli "Doktor Quinn"

Wśród zagranicznych seriali polscy widzowie kochali "Dr Quinn" – serial kostiumowy w konwencji westernowej. Akcja serialu toczy się w XIX wieku na Dzikim Zachodzie w miasteczku Colorado Springs. Główną bohaterkę, dzielną lekarkę, zagrała Jane Seymour. Kobieta ta stawiała czoła kolonizatorom Indian, była feministką, obrończynią praw człowieka. Oprócz tego zaopiekowała się trójką osieroconych dzieci, które szybko stały się jej prawdziwą rodziną. Wyniki leczenia, które osiągała przewyższały warunki, w jakich zmuszona była pracować. Serial familijny, emitowany był w latach 1993-1998, na który całe rodziny oczekiwały w  niedzielne popołudnia.

"Doogie Howser" - nastoletni lekarz medycyny

Młodsi widzowie z zapartym tchem śledzili perypetie Doogiego Howsera, nastoletniego geniusza, lekarza medycyny, który w wieku 9 lat odebrał poród w centrum handlowym. Postać Doogiego kreowana była na zwykłego amerykańskiego nastolatka, z tą różnicą, że chłopak równolegle chodził do szkoły i odbywał staż w prestiżowej klinice. Bohater musiał łączyć problemy dojrzewania, pierwsze miłości i niepowodzenia z pracą statecznego chirurga. Na szczęście pomocą i dobrą radą zawsze służył najlepszy przyjaciel Vinnie Delpino. Serial emitowany w latach 1989-1993.

Serial o lekarzach na wojnie w Korei - "M*A*S*H*"

"M*A*S*H*" - serial komediowy o lekarzach i pielęgniarkach w szpitalu polowym. Akcja przeniesiona została do lat 50. XX wieku, kiedy Ameryka była w stanie wojny z Koreą. Serial skonstruowany był w taki sposób, żeby wyraźnie czytelne było przesłanie antywojenne. Początkowo komedia z charakterystycznym czarnym humorem zaczęła ewoluować w kierunku refleksji nad losem bohaterów i zasadnością działań wojennych.

Serial Larsa von Triera - tajemnicze "Królestwo"

"Królestwo" – kultowy serial Larsa von Triera, którego akcja dzieje się w kopenhaskim szpitalu, gdzie dzieją się rzeczy niewiarygodne i obserwuje się tajemnicze zjawiska. Głównym bohaterem jest kłótliwy neurochirurg doktor Stig Helmer, a pacjenci i personel szpitala tworzą mieszaninę szaleńców i dziwaków. Pojawia się np. duch zamordowanej w 1919 roku dziewczynki, która komplikuje dotychczasowe funkcjonowanie szpitala, a jeden z bohaterów próbuje zmusić dziewczynę do aborcji, ponieważ domniemany ojciec dziecka bardzo przypomina pewnego mordercę... Produkcja łączy elementy horroru i melodramatu, kryminału i komedii. Emitowany w 2004 roku.

"Ostry dyżur" - kultowy serial medyczny

"Ostry dyżur" – amerykański serial, którego akcja dzieje się w fikcyjnym szpitalu w Chicago. Emitowany w latach 1994-2009. Opowiada o losach pracowników szpitala, którzy bez względu na przeciwności i własne kłopoty zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro swoich pacjentów.

O czym są "Chirurdzy"?

"Chirurdzy" (Grey's Anatomy) – amerykański serial obyczajowo-komediowy o lekarzach, emitowany od 2005 roku. Serial opowiada o zespole młodych stażystów, a w kolejnych sezonach już specjalistów, pracujących w szpitalu w Seattle. Z czasem nawiązują się między nimi przyjaźnie i zaczynają ujawniać się tajemnice z życia osobistego. Głównym tematem są jednak ciekawe przypadki medyczne.

"Dr House" - król tajemniczych przypadków medycznych

"Dr House" – serial o charyzmatycznym lekarzu w jednym ze szpitali w New Jersey. Jest osobowością – to postać genialna, o bardzo silnym charakterze. Charyzmatyczny, bywa nieprzyjemny, ale praktycznie zawsze ma rację, a jego diagnoza okazuje się trafna. Dr House i zespół jego lekarzy próbują wyjaśniać przypadki nieoczywiste, dociekają źródeł objawów i stawiają diagnozy najrzadszych przypadków medycznych. Fabuła jest o tyle interesująca, że nie pokazuje tylko przypadków choroby. Konstrukcja postaci głównego bohatera sprawia, że w każdym kolejnym odcinku jest zaskakujący i nieprzewidywalny. Ciekawe są też często przewijające się nawiązania do Sherlocka Holmesa, który jest jednym z ulubionych bohaterów producenta serialu. Charakter House’a jest podobny do Holmesa w swojej obojętności na cierpienie pacjentów oraz analizie psychologicznej i całkowitym ignorowaniu nieinteresujących przypadków. Dr House potrafi na podstawie objawów poznawać fakty zatajone przez pacjentów, a nawet odkrywać tajemnice ich życia. Na antenie od 2004 roku do 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.