Najlepiej nawadniający napój. Uwaga: to nie woda

2023-05-12 14:08

Zarówno latem, jak i po intensywnym wysiłku fizycznym, należy szczególnie dbać o gospodarkę wodno-elektrolitową i dobrze nawadniać organizm. Jeśli zastanawiasz się, po jaki napój sięgnąć, jesteś we właściwym miejscu. Podpowiemy, czym najlepiej ugasisz pragnienie.

Mężczyzna na siłowni z telefonem i bidonem
Autor: GettyImages Najlepiej nawadniający napój. Uwaga: to nie woda

Napój, który nawadnia lepiej niż woda

Określenie „nawodnienie” nawet etymologicznie wywodzi się od wody. A jednak, jak wykazują najnowsze badania, to nie woda najlepiej nawadnia nasz organizm! Jak to możliwe?

Zdaniem naukowców ze szkockiego University of St Andrews, istnieje płyn, który ma jeszcze lepsze właściwości nawadniające.W badaniu wzięto pod lupę 13 różnych napojów. Woda – zarówno gazowana, jak i niegazowana – wypadła całkiem nieźle w zestawieniu. Jednak odrobina cukru, tłuszczu i białek, jak się okazuje, sprzyja jeszcze lepszemu nawodnieniu i zatrzymaniu wody w organizmie na dłużej.

Autor badania, profesor Ronald Maughan z St. Andrews’ School of Medicine, sprawdzał czas, po jakim różne napoje opuszczały żołądek i wchłaniały się do krwiobiegu, następnie nawadniając komórki organizmu. Jak się okazało, to mleko jest substancją lepiej nawadniającą niż woda.

Mleko nawadnia lepiej niż woda

Swoje nawadniające właściwości mleko zawdzięcza laktozie, białku i zawartym tłuszczom. Dzięki nim mleko wolniej opuszcza żołądek, a co za tym idzie – może stanowić cenne źródło nawodnienia dla organizmu przez dłuższy czas.

Ponadto zawarty w mleku sód działa jak swoista „gąbka”, zatrzymując wodę w organizmie. Dzięki temu mniej płynów jest wydalane wraz z moczem. Podobne składniki, czyli niewielkie ilości cukru, sód i potas, można znaleźć w roztworach polecanych do spożywania podczas biegunki. Sprzyjają one zmniejszeniu utraty wody przez organizm.

Zamienniki mleka – czym jest mleko roślinne?

Najlepiej nawadniające napoje 

Oto ranking najlepiej nawadniających napojów, zdaniem specjalistów z St. Andrews University, w kolejności od najlepiej do najsłabiej nawadniającego. Porównano pozostawanie płynów w żołądku i wpływ na organizm w okresie czterech godzin.

 1. Odtłuszczone mleko
 2. Doustne elektrolitowe roztwory nawadniające
 3. Mleko pełnotłuste
 4. Sok pomarańczowy
 5. Napoje typu cola
 6. Cola dietetyczna
 7. Mrożona herbata
 8. Herbata
 9. Napój sportowy izotonik
 10. Niegazowana woda
 11. Woda gazowana
 12. Lager
 13. Kawa

Czynniki sprzyjające odwodnieniu. Jak dobrze nawadniać organizm

Kalorie w napojach sprawiają, że żołądek wolniej jest opróżniany. Organizm też wolniej przekształca spożyte płyny w mocz, który wydala. Natomiast sód i potas są niezbędne do prawidłowego nawodnienia.

Ważna jest jednak zawartość cukru. Soki i cola, które zawierają go więcej, są mniej nawadniające niż napoje z mniejszą zawartością cukru. Chociaż słodsze napoje pozostają dłużej w żołądku, jednak gdy przejdą do jelita cienkiego, ulegają tam osmozie, czyli procesowi naturalnego rozcieńczenia. Poza tym soki oraz napoje gazowane zawierają dużo kalorii.

Dlatego mając do wyboru któryś z tych słodkich napojów, postaw mimo wszystko na wodę. Odgrywa ona bardzo istotną rolę dla zdrowia i urody, gdyż właściwe nawodnienie przekłada się na nawilżenie wszystkich komórek, w tym tkanek skóry. Zbyt sucha skóra traci jędrność i szybciej ulega procesom starzenia.

Właściwe nawodnienie organizmu zapewnia również prawidłową pracę nerek, wątroby i wszystkich narządów wewnętrznych. Nawadniając się latem, nie zapominajmy, że choć rozcieńczone napoje alkoholowe mogą nawadniać, to zasadniczo alkohol działa moczopędnie.

Natomiast kawa z dużą zawartością kofeiny czy też nadmiar kaw, również sprzyjają szybszej utracie wody z organizmu. Ten proces można zwolnić, dodając do kawy mleko.