Najdroższe w Polsce, a i tak przyciągają studentów. Te studia kosztują ponad 300 tys. złotych
Studia na kierunkach medycznych można ukończyć na państwowych uczelniach w trybie dziennym, a wtedy w grę wchodzą jedynie koszty zakwaterowania, czy wyżywienia na okres pięciu lat. Jednak wiele osób podejmuje decyzję o kształceniu w trybie niestacjonarnym. Okazuje się, że to nie taki mały wydatek, a mimo to wiele osób podejmuje wyzwanie.
Studiowanie stomatologii wymaga czasu, ale i pieniędzy kiedy chcemy zdobyć wykształcenie w trybie niestacjonarnym. Choć każdy kierunek wymaga sporego wkładu finansowego, to okazuje się, że najwięcej płacą właśnie studenci stomatologii. Kwoty sięgają ponad 300 tys. złotych.
Potrzebują nawet pół miliona? Przyszli dentyści mają spore wydatki
Jak informuje portal infodent24.pl, wysokość czesnego na kierunku stomatologii w trybie niestacjonarnym w Poznaniu wynosi 210 tys. złotych, a w Warszawie nawet 346 tys. złotych. Do tego dochodzą opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie przez okres pięciu lat. A to sprawia, że student w sumie może zapłacić nawet pół miliona, aby otrzymać dyplom i stać się pełnoprawnym dentystą.
Okazuje się, że wysokość czesnego nie jest kaprysem danej szkoły. Kwoty płatnych studiów wynikają z określonych kosztów. A to dlatego, że student musi nauczyć się aż 70 procedur medycznych. Choć jak wiemy, duża część klinik uniwersyteckich umożliwia przyszłym adeptom zdobycie doświadczenia pod okiem doświadczonego lekarza, pacjenci jednak bywają sceptyczni i nie chcą oddawać się w ręce ucznia.
Dodatkowo ceny materiałów stomatologicznych oraz narzędzi za sprawą inflacji znacznie wzrosły. Poza tym w grę wchodzą ceny mediów, w tym energii, co w prowadzeniu gabinetów nie jest bez znaczenia. Kolejną kwestią jest to, że w medycynie wciąż rośnie poziom wynagrodzenia, a to również w dużym stopniu obciąża uczelnie.
Najdrożej w stolicy. Ile kosztują studia stomatologiczne w Polsce?
Ceny za 10 semestrów, czyli 5 lat różnią się w każdym mieście, ale są dość zbliżone. W Warszawie jest najdrożej, a najtaniej w Poznaniu. Poniżej prezentujemy dokładne koszty, są to oczywiście opłaty za czesne w trybie niestacjonarnym. Do tego należy doliczyć mieszkanie plus koszty życia.
- Warszawski Uniwersytet Medyczny - 346,0 tys. zł
- CM Uniwersytet Jagielloński - 287,5 tys. zł
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie - 275,0 tys. zł
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - 260,0 tys. zł
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 260,0 tys. zł
- Śląski UM Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu - 259,5 tys. zł
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - 60 tys. EUR, czyli ok. 255,6 tys. zł
- Gdański Uniwersytet Medyczny - 250,0 tys. zł
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - 245,08 tys. zł
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - 210,0 tys. zł.
Kosztowne studia, czyli czego potrzebują studenci
Na cenę studiów wpływa również to, że nauka na tego rodzaju wydziałach wymaga odpowiedniego zaopatrzenia. Przyszli lekarze w tym stomatolodzy korzystają między innymi z sal pełnych fantomów symulacyjnych. A stworzenie tego rodzaju miejsc to wydatek rzędu kilku milionów złotych. Co gorsza, ten drogi sprzęt traci na wartości z każdym rokiem i jak wiadomo jest nieustannie eksploatowany. Warto pamiętać, że bycie stomatologiem nie polega wyłącznie na usuwaniu zębów, czy wypełnianiu ubytków.
Tak jak w przypadku innych dziedzin, potrzebne są nowoczesne technologie, w tym lasery, czy kształcenie z zakresu implantologii. Zadaniem uczelni jest przygotowanie przyszłego stomatologa do wykonywania rozległych zabiegów, a zatem koszty placówek są spore, stąd czesne jest tak wysokie.
Poza tym jak wskazuje portal infodent24.pl na ten moment w Polsce jest tylko 10 uczelni medycznych, które kształcą przyszłych dentystów, a to dlatego, że wizja utworzenia tego rodzaju placówki bardziej wiąże się z kosztem aniżeli z zyskiem. Niemniej pojawiają się głosy, że w Kielcach i Toruniu mają powstać kolejne wydziały kształcące w zakresie stomatologii.