Najdroższe w Polsce, a i tak przyciągają studentów. Te studia kosztują ponad 300 tys. złotych

2024-05-24 15:24

Studia na kierunkach medycznych można ukończyć na państwowych uczelniach w trybie dziennym, a wtedy w grę wchodzą jedynie koszty zakwaterowania, czy wyżywienia na okres pięciu lat. Jednak wiele osób podejmuje decyzję o kształceniu w trybie niestacjonarnym. Okazuje się, że to nie taki mały wydatek, a mimo to wiele osób podejmuje wyzwanie.

Najdroższe w Polsce, a i tak przyciągają studentów. Te studia kosztują ponad 300 tys. złotych
Autor: Fot. Getty Images

Studiowanie stomatologii wymaga czasu, ale i pieniędzy kiedy chcemy zdobyć wykształcenie w trybie niestacjonarnym. Choć każdy kierunek wymaga sporego wkładu finansowego, to okazuje się, że najwięcej płacą właśnie studenci stomatologii. Kwoty sięgają ponad 300 tys. złotych.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Potrzebują nawet pół miliona? Przyszli dentyści mają spore wydatki

Jak informuje portal infodent24.pl, wysokość czesnego na kierunku stomatologii w trybie niestacjonarnym w Poznaniu wynosi 210 tys. złotych, a w Warszawie nawet 346 tys. złotych. Do tego dochodzą opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie przez okres pięciu lat. A to sprawia, że student w sumie może zapłacić nawet pół miliona, aby otrzymać dyplom i stać się pełnoprawnym dentystą.

Okazuje się, że wysokość czesnego nie jest kaprysem danej szkoły. Kwoty płatnych studiów wynikają z określonych kosztów. A to dlatego, że student musi nauczyć się aż 70 procedur medycznych. Choć jak wiemy, duża część klinik uniwersyteckich umożliwia przyszłym adeptom zdobycie doświadczenia pod okiem doświadczonego lekarza, pacjenci jednak bywają sceptyczni i nie chcą oddawać się w ręce ucznia. 

Dodatkowo ceny materiałów stomatologicznych oraz narzędzi za sprawą inflacji znacznie wzrosły. Poza tym w grę wchodzą ceny mediów, w tym energii, co w prowadzeniu gabinetów nie jest bez znaczenia. Kolejną kwestią jest to, że w medycynie wciąż rośnie poziom wynagrodzenia, a to również w dużym stopniu obciąża uczelnie.

Najdrożej w stolicy. Ile kosztują studia stomatologiczne w Polsce?

Ceny za 10 semestrów, czyli 5 lat różnią się w każdym mieście, ale są dość zbliżone. W Warszawie jest najdrożej, a najtaniej w Poznaniu. Poniżej prezentujemy dokładne koszty, są to oczywiście opłaty za czesne w trybie niestacjonarnym. Do tego należy doliczyć mieszkanie plus koszty życia.

  1. Warszawski Uniwersytet Medyczny - 346,0 tys. zł
  2. CM Uniwersytet Jagielloński - 287,5 tys. zł
  3. Uniwersytet Medyczny w Lublinie - 275,0 tys. zł
  4. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - 260,0 tys. zł
  5. Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 260,0 tys. zł
  6. Śląski UM Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu - 259,5 tys. zł
  7. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - 60 tys. EUR, czyli ok. 255,6 tys. zł
  8. Gdański Uniwersytet Medyczny - 250,0 tys. zł
  9. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - 245,08 tys. zł
  10. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - 210,0 tys. zł.

Kosztowne studia, czyli czego potrzebują studenci

Na cenę studiów wpływa również to, że nauka na tego rodzaju wydziałach wymaga odpowiedniego zaopatrzenia. Przyszli lekarze w tym stomatolodzy korzystają między innymi z sal pełnych fantomów symulacyjnych. A stworzenie tego rodzaju miejsc to wydatek rzędu kilku milionów złotych. Co gorsza, ten drogi sprzęt traci na wartości z każdym rokiem i jak wiadomo jest nieustannie eksploatowany. Warto pamiętać, że bycie stomatologiem nie polega wyłącznie na usuwaniu zębów, czy wypełnianiu ubytków. 

Tak jak w przypadku innych dziedzin, potrzebne są nowoczesne technologie, w tym lasery, czy kształcenie z zakresu implantologii. Zadaniem uczelni jest przygotowanie przyszłego stomatologa do wykonywania rozległych zabiegów, a zatem koszty placówek są spore, stąd czesne jest tak wysokie.

Poza tym jak wskazuje portal infodent24.pl na ten moment w Polsce jest tylko 10 uczelni medycznych, które kształcą przyszłych dentystów, a to dlatego, że wizja utworzenia tego rodzaju placówki bardziej wiąże się z kosztem aniżeli z zyskiem. Niemniej pojawiają się głosy, że w Kielcach i Toruniu mają powstać kolejne wydziały kształcące w zakresie stomatologii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki