95 proc. przyszłych lekarzy nie zdało egzaminu. Nie rozpoznali prostej choroby

2024-02-29 15:18

Medycyna zdecydowanie nie należy do kierunków, które studiuje się łatwo, a wiedza wpada do głowy bez większego wysiłku. Przekonała się o tym grupa włoskich żaków, która nie zdała egzaminu dotyczącego postawienia trafnej diagnozy. Udało się tylko nielicznym.

95 proc. przyszłych lekarzy nie zdało egzaminu. Nie rozpoznali prostej choroby
Autor: Getty Images

Mediolański uniwersytet Vita-Salute San Raffaele zdecydowanie nie ma powodu do dumy. Jak informuje “Milano Today” tylko 10 z ponad 400 studentów zaliczyło egzamin z mikrobiologii. Przyszli lekarze nie potrafili zdiagnozować grypy.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Studenci medycyny nie rozpoznali grypy

Z informują włoskie media, studenci medycyny mieli 15 minut na uzupełnienie testu wielokrotnego wyboru, który składał się z ośmiu pytań. Żeby zdać, nie wolno było popełnić żadnego błędu. Szybko okazało się, że wśród 408 studentów tylko 10 z nich zaliczyło wspomniany test.

Informacje miały wyjść na jaw dzięki nagraniu udostępnionemu przez jednego ze studentów, które szybko stało się viralem. Choć autor ostatecznie skasował film.

- Nie sądzę, że to normalne, że tak niewiele osób może zdać egzamin, również dlatego, że jest to egzamin, do którego wszyscy tak ciężko się uczyli. Oczywiście nie jest tak, że wszystkie egzaminy medyczne tak wyglądają, ale ważne jest, aby o tym mówić, ponieważ uważam, że to nie w porządku. Mogę zapewnić, że osoby, które są bardzo zaangażowane i które zawsze otrzymują 30 lub 30 z wyróżnieniem i zdają wszystkie egzaminy, nie zdali tego egzaminu: więc nie sądzę, że byliśmy nieprzygotowani - cytuje treść przekazaną przez studenta portal “Milano Today”.

Egzamin przygotował Roberto Burioni, profesor mikrobiologii i wirusologii. I choć sam aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, to tym razem nie odniósł się publicznie do sytuacji. Natomiast włoskie media wskazują, że wykładowca miał wystosować do studentów krótką informację, w której zaznaczył, że 17% osób biorących udział w egzaminie nie wiedziało o czynniku etiologicznym szkarlatyny, a 44% nie potrafiło poprawnie postawić diagnozy dotyczącej grypy.

Jak rozpoznać grypę? Zwróć uwagę na objawy

Choć nie wiemy, jak zostały sformułowane pytania na egzaminie z medycyny, to jednak warto przypomnieć objawy grypy. Otóż często zastanawiamy się nad tym, jak odróżnić przeziębienie od grypy. Nic w tym dziwnego skoro ból głowy, mięśni i stawów oraz katar mogą pojawić się w obu przypadkach. 

Różnicą jest jednak przebieg. Grypę charakteryzuje nagły początek, gorączka może przekroczyć nawet 39 stopni. Kolejnym objawem jest suchy i męczący kaszel. Warto także pamiętać, że grypę powodują wirusy grypy typu A, B,C, a za przeziębienie odpowiadają różnego typu wirusy w tym rynowirusy czy adenowirusy. 

Poza tym infekcja przebiega łagodniej i rozwija się stopniowo. Dlatego lekarze zachęcają, by sięgać po testy, ponieważ dzięki temu istnieje realna szansa na szybsze postawienie trafnej diagnozy i dopasowanie leczenia odpowiadającego danemu wirusowi.

Niemniej jednak podkreślamy, aby w razie utrzymujących się dolegliwości czy wystąpienia wysokiej gorączki pod żadnym pozorem nie lekceważyć tych objawów. Nieleczona grypa wiąże się szeregiem groźnych powikłań, w tym także śmiertelnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki