Mówiła, że "plandemia to ściema". Lekarka ma zakaz wykonywania zawodu

2022-11-03 13:28

Naczelny Sąd Lekarski ukarał lekarkę za udostępnianie w mediach społecznościowych szkodliwych wpisów dotyczących pandemii i szczepień przeciw COVID-19. Pozbawiona została na rok prawa do wykonywania zawodu.

Punkt szczepień przeciw COVID-19
Autor: Getty Images Punkt szczepień przeciw COVID-19

Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych poinformowało o decyzji Naczelnego Sądu Lekarskiego ws. lekarki Anny Furmaniuk z Poznania, która negowała pandemię wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2. Miała udostępniać szkodliwe posty w mediach społecznościowych ze sformułowaniami typu: "plandemia to ściema" lub "Polacy nie szczepcie się, bo system nie udźwignie waszych powikłań przez kolejne 30 lat".

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Odebrano jej prawo do wykonywania zawodu

27 października br. Sąd Apelacyjny utrzymał nałożoną na lekarkę karę ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu. Wyrok uzasadnił tym, że ma nadzieję, iż przez rok kobieta zastanowi się nad swoim działaniem.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności, wnosząc apelację o odebranie lekarce prawa wykonywana zawodu na okres pięciu lat, powołał się na jej publikacje w sieci niezgodne EBM. Oznacza to, że miała w nich głosić teorie niezgodne z wiedzą medyczną. Natomiast pełnomocnik lekarki wniósł o uchylenie wyroku w całości.

Jak przekazało Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych, "sama lekarka w Sądzie tłumaczyła się, że to jak wykonuje prace oraz to, co pisze w internecie, służy ratowaniu zdrowia i życia ludzi, o czym miałyby dowodzić setki komentarzy, w których internauci dziękują za jej działalność".

Sąd Apelacyjny jednak utrzymał karę odebrania na rok prawa do wykonywania zawodu dla lekarki. W tym dniu, gdy zapadł wyrok, kobieta oznajmiła w wywiadzie, że nie zamierza zaprzestać swojej działalności.