Ścięło cię po szczepieniu na COVID-19? To dobry znak

2022-10-27 12:47

Złe samopoczucie po szczepieniu przeciwko COVID-19 świadczy o właściwej reakcji organizmu na szczepionkę – wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie "JAMA Network". Zdaniem autorów badania osoby, które po szczepieniu miały objawy takie jak bóle mięśni, gorączkę, dreszcze, mają tendencję do silniejszej odpowiedzi przeciwciał.

Ścięło cię po szczepieniu na COVID-19? To dobry znak
Autor: Getty Images

Około połowa osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 nie odczuła żadnych znaczących skutków ubocznych. Najczęściej osoby zaszczepione mogły spodziewać się bólu w miejscu szczepienia, dreszczy, gorączki, bólu głowy, a w niezwykle rzadkich przypadkach - wstrząsu anafilaktycznego. Informacje, które naukowcy przekazywali dotychczas, mówiły m.in. o tym, że skutki uboczne wynikające z zaszczepienia mogą gorzej znosić młode kobiety, które otrzymały szczepionkę Moderna. Nowe badanie dostarcza więcej informacji o reakcjach na szczepienie przeciwko COVID-19.

Objawy poszczepienne świadczą o dobrej reakcji organizmu

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "JAMA Network", w którym udział wzięło 1000 osób dwukrotnie zaszczepionych, rzuca nieco inne światło na reakcje osób po szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazuje się, że niepożądane odczyny poszczepienne, mogą być sygnałem o skuteczności szczepionki. Zdaniem ekspertów, jeśli gorzej czuliśmy się po szczepieniu, tym większa szansa na to, że nasze ciało dobrze przygotowało się do ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2.

W rozmowie z "CNN" dyrektor medyczny Narodowej Fundacji Chorób Zakaźnych prof. William Schaffner powiedział: "Wiele osób przez lata spekulowało, czy ludzie, którzy mieli silniejszą reakcję na szczepionkę, mogą faktycznie mieć bardziej energiczną odpowiedź immunologiczną. A te dane zdają się to potwierdzać".

Jeśli miałeś objawy po szczepieniu, możesz poczuć ulgę, bo wszystko jest w porządku. Ekspert podkreśla, że symptomy, z jakimi się zmagałeś, świadczą o tym, iż "układ odpornościowy reaguje, właściwie w dość dobry sposób, na szczepionkę, mimo że spowodowała u nich pewien dyskomfort".

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Nie masz objawów po szczepieniu? To nie oznacza braku ochrony przeciwko COVID-19

Jednak ekspert, który nie był zaangażowany w badania, podkreśla, że jeśli nie zauważyliśmy u siebie żadnych symptomów związanych ze szczepieniem, to nie oznacza, że szczepionka nie będzie spełniać swoich funkcji. Z analizy naukowców wynika, że niezależnie od istniejących po zaszczepieniu skutków ubocznych, znacznie ponad 90 proc. osób otrzymujących szczepionkę mRNA, rozwija adaptacyjną odpowiedź immunologiczną przeciwko COVID-19.

Nowe badanie sugeruje jedynie, że dobra reakcja przeciwciał wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia objawów poszczepiennych takich jak wymioty, biegunka, gorączka. Jednak nawet ci uczestnicy, którzy nie zgłaszali żadnych objawów, rozwijali silną reakcję immunologiczną dzięki szczepionce.

Przeprowadzone analizy mają kilka ograniczeń. Głównym z nich jest próba – choć była dość duża, to jednorodna. W badaniach wzięła udział grupa białych osób powyżej 40. roku życia należąca do tej samej klasy społeczno-ekonomicznej, a uczestnicy analiz samodzielnie zgłaszali objawy. - Potrzebne są dalsze badania nad mechanizmami biologicznymi leżącymi u podstaw zróżnicowania odpowiedzi na szczepionkę - podkreślają autorzy badań.