"Moja łechtaczka jest pozbawiona czucia". Trwałe zaburzenia seksualne po popularnych lekach
Już dawno sygnalizowano, że leki przeciwdepresyjne mogą powodować zaburzenia seksualne. Zalicza się do nich głównie spadek libido, brak odczuwania satysfakcji podczas stosunku i zmniejszenie wrażliwości genitaliów. Coraz więcej pacjentów skarży się na te objawy po odstawieniu tych medykamentów. Co na to eksperci?
27-letnia Kanadyjka Emily Grey, mieszkająca w Vancouver, zażywała lek antydepresyjny ze wskazaniem dla osób w wieku od 17 do 23 lat. Młoda kobieta wyznała, że jej łechtaczka pozbawiona jest czucia. – To nie jest normalne i nie należy się z tym godzić – zaapelowała.
Czy leki przeciwdepresyjne obniżają libido?
O tym, że przybywa osób borykających się z problemami seksualnymi po zakończeniu terapii lekami przeciwdepresyjnymi, napisał ostatnio amerykański dziennik "The New York Times". W niektórych przypadkach skutki uboczne związane z zaprzestaniem stosowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny są wręcz druzgocące. Z relacji pacjentów wynika, że nie czerpią oni satysfakcji z seksu, przez co też nie są w stanie utrzymać romantycznych relacji.
Niedawno organy ds. zdrowia w Europie i Kanadzie poinformowały, że leki przeciwdepresyjne mogą przyczynić się do trwałych zaburzeń seksualnych. Badacze zaczynają zgłębiać skalę tego problemu i chcą określić, ile pacjentów cierpi na zespół zaburzeń seksualnych po zaprzestaniu stosowania SSRI.
Pojawiają się różne głosy ekspertów. W opinii niektórych psychiatrów sama depresja może odpowiadać za spadek libido. Do tej pory nie przeprowadzono obserwacji w ramach badań klinicznych w celu ustalenia, czy długotrwałe problemy seksualne mogą być powikłaniem polekowym.
- Myślę, że to nawracająca depresja. Dopóki nie zostanie udowodnione inaczej – stwierdziła psychiatra dr Anita Clayton z Univeristy of Virginia School of Medicine.
W podobnym tonie wypowiedział się dr Robert Taylor Segraves, emerytowany profesor psychiatrii na Case Western Reserve University School of Medicine. Jak zaznaczył, "ze względu na brak danych trwałe zaburzenia seksualne spowodowane SSRI są hipotezą, a nie udowodnionym zjawiskiem".
Spadek libido a odstawienie SSRI
Nad zagadnieniem problemów seksualnych po odstawieniu SSRI pochylił się zespół kanadyjskich badaczy z Simon Fraser University i przeprowadził swoje obserwacje. Pracami koordynowała Yassie Pirani, doradczyni ds. zdrowia psychicznego w Vancouver.
Główny wniosek, jaki płynie z tej analizy (jeszcze niezrecenzowanej), jest taki, że uczestnicy po odstawieniu leków przeciwdepresyjnych zgłaszali 10-krotnie częściej utrzymujące się odrętwienie narządów płciowych w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie zażywali tych preparatów.
Pirani przytoczyła też historię swojej 33-letniej pacjentki, która przez blisko 15 lat przyjmowała SSRI. - Przez całą historię swojego życia seksualnego mogła uprawiać seks, ale tak naprawdę nigdy nic nie czuła – powiedziała ekspertka. Dodała jeszcze, że niektórzy jej pacjenci przypisywali sobie aseksualność. Dopiero gdy zrozumieli, że leki mogą być przyczyną ich zaburzeń seksualnych, szukali fachowej pomocy.
Badacze wciąż szukają dowodów na potwierdzenie związku między problemami seksualnym a odstawieniem leków przeciwdepresyjnych.
Polecany artykuł: