Modne "leki na odchudzanie" chronią też przed zawałem? Nieoczekiwane wyniki badań

2023-05-10 8:43

Zawał serca to stan zagrażający życiu. Nazywany bywa "śmiercią mięśnia sercowego", gdyż w jego trakcie dochodzi do obumarcia części tkanek. Najnowsze badania pokazują, że ryzyko zawału serca mogą zmniejszać leki GLP-1 stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, które cieszą się również ogromną popularnością wśród osób, które chcą schudnąć.

Modne leki na odchudzanie chronią też przed zawałem? Nieoczekiwane wyniki badań
Autor: Getty Images Modne "leki na odchudzanie" chronią też przed zawałem? Nieoczekiwane wyniki badań

Serce potrzebuje stałych dostaw tlenu i substancji odżywczych - to zadanie wypełniają dwie duże tętnice wieńcowe. Jeśli któraś z nich zostanie zablokowana, na przykład przez fragment blaszki miażdżycowej, która oderwała się od jednej ze ścianek, wówczas do fragmentu serca przestaje dopływać krew.

Tkanki serca, pozbawione tlenu i składników odżywczych, zaczynają wtedy obumierać. Tak właśnie wygląda zawał serca. Nie bierze się on znikąd - do jego wystąpienia przyczyniają się takie czynniki jak otyłość, zbyt wysokie ciśnienie krwi czy niekorzystny profil lipidowy (czyli za wysoki poziom cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL). Ryzyko chorób serca oraz zawału zwiększają także niektóre choroby, w tym cukrzyca typu 2.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Ryzyko zawału niższe o 20 proc.

Badanie przeprowadzone w Vanderbilt University Medical Center wykazało, że pewien typ leków przeciwcukrzycowych istotnie zmniejsza ryzyko zawału serca. Chodzi o leki z grupy agonistów receptora GLP-1, zawierające substancję czynną semaglutyd. Leki te stosowane są nie tylko u cukrzyków - wielu lekarzy przepisuje je też osobom, które chcą szybko schudnąć. 

W najnowszym badaniu naukowcy porównali je z inhibitorami DPP4 (innym rodzajem leku przeciwcukrzycowego) u osób w starszym wieku, ale bez wcześniejszej choroby serca.

Badanie dowiodło, że stosowanie leków GLP-1 wiązało się z mniejszym o 20 proc. ryzykiem zawału i hospitalizacji z powodu niewydolności serca w porównaniu z lekami DPP4 - je z kolei uznano za neutralne w odniesieniu do zawału serca.

Obiecująca opcja leczenia chorych z cukrzycą typu 2

Wyniki badania skomentował w rozmowie z portalem healthline dietetyk Bari Stricoff. Wyjaśnił. że inhibitory GLP-1 są obiecującą opcją leczenia chorych na cukrzycę typu 2 - nie tylko skutecznie kontrolują poziom cukru we krwi, ale również dają dodatkowe korzyści, takie jak utrata masy ciała oraz mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W jaki sposób konkretnie leki te zmniejszają ryzyko zawału serca? Otóż ma to związek z ich bezpośrednim wpływem na istotne czynniki ryzyka zawału. takie jak otyłość oraz wysokie ciśnienie krwi. Jak wyjaśnia ekspert, leki GLP-1 sprzyjają utracie wagi, gdyż zmniejszają apetyt i przyspieszają uczucie sytości, a także obniżają ciśnienie.

Niektóre badania sugerują również - jak twierdzi - że GLP-1 mają działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe, a więc mogą zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. „Leki GLP-1 mogą mieć również pozytywny wpływ na profile lipidowe, na przykład obniżając poziom trójglicerydów, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych” – dodaje Stricoff.

Konieczne są dalsze badania 

Z kolei inna ekspertka, dietetyczka Crystal Scott w wypowiedzi dla tego samego portalu dodaje, że wyniki najnowszego badania są zgodne z wcześniejszymi dowodami na powiązania między lekami GLP-1 a zdrowiem układu krążenia u osób z cukrzycą typu 2. Wskazuje, że leki GLP-1 mają działanie kardioprotekcyjne, mogą bowiem poprawiać funkcję śródbłonka, zmniejszać sztywność tętnic i zmniejszać stany zapalne.

Każdy z tych czynników może przyczyniać się do chorób serca. Wyniki tego badania są obiecujące, konieczne są jednak kolejne badania z randomizacją, które pozwoliłyby potwierdzić te odkrycia i określić, w jaki sposób powinno się optymalnie stosować te leki po to, by zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym u osób z cukrzycą typu 2 - podkreślają zgodnie eksperci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki