Miliony dzieci straciły opiekunów przez pandemię. Eksperci: trzeba zrobić wszystko, by nie trafiły do domów dziecka
Zgodnie z wynikami analiz opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Child & Adolescent Health ponad 5,2 miliony dzieci straciło rodziców lub opiekunów w wyniku pandemii COVID-19. Najwięcej małoletnich utraciło ojców.
Liczba dzieci, które straciły rodziców w wyniku COVID-19 podwoiła się w okresie od maja do października 2021 roku, w porównaniu z pierwszymi 14 miesiącami pandemii. Najwięcej małoletnich utraciło ojców. Dwie na trzy osierocone osoby to dzieci w wieku 10-17 lat.
Badania przeprowadzone na świecie pokazują, że dzieci, które straciły opiekunów, są w znaczącym stopniu narażone na przemoc, biedę, wykorzystanie seksualne. Co więcej, często zmagają się z chorobami psychicznymi i infekcjami oraz są łatwym celem grup terrorystycznych.
Naukowcy już apelują o wprowadzenie programów pomocowych skierowanych do dzieci, które w wyniku COVID-19 straciły rodziców. Mowa o wsparciu ekonomicznym, pomocy w edukacji i wzmocnieniu członków rodzin, które chciałyby pomagać. Zdaniem ekspertów należy zrobić wszystko, by nieletni uniknęli skierowania do domów dziecka.
Chodzi o wsparcie ekonomiczne, pomoc w edukacji i wzmocnienie członków rodzin, którzy chcieliby udzielać pomocy. Zdaniem specjalistów należy zrobić wszystko, by nieletni uniknęli scenariusza, w którym trafiają do domu dziecka.
- Wsparcie osieroconych dzieci musi być integralną częścią planów naprawczych, opracowanych jako odpowiedź na pandemię COVID-19. Wsparcie powinno opierać się na wzmocnieniu rodzin gotowych nieść pomoc, a także opracowaniu planów przeciwdziałających wpadaniu w biedę i przemoc. Przemyślana, oparta na dowodach naukowych strategia, pozwoli uratować wiele żyć ludzkich – powiedziała dr Susan Hillis, która pracowała w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Autorzy przyznają, że obliczenia dotyczące osieroconych dzieci są niedoszacowane.
- Podana przez nas liczba dzieci, które straciły rodziców w wyniku choroby COVID-19 – jest niedoszacowana. Liczymy się, że ta liczba wzrośnie, kiedy więcej krajów udostępni swoje najnowsze statystyki. Nasze szacunki kończą się na listopadzie 2021 r., tymczasem dane ze stycznia 2022 r. mówią już o 6,7 milinów osieroconych dzieci. Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły – wyjaśniła dr Juliette Unwin z Imperial College London, jedna z autorek badania.
Porady eksperta