Miał dotyczyć głównie mężczyzn. Ten tętniak szybciej i częściej rośnie u kobiet

2024-07-10 12:12

Wytyczne dotyczące występowania tętniaków aorty brzusznej są niepełne. Do tej pory głównie zakładano, że problem częściej dotykał mężczyzn niż kobiet. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie, co rzuca zupełnie nowe światło na przedstawiane dotąd informacje. Dlaczego tak się stało? Otóż niewiele kobiet poddawano diagnostyce w tym kierunku.

Miał dotyczyć głównie mężczyzn. Ten tętniak szybciej i częściej rośnie u kobiet
Autor: Fot. Getty Images

Najnowsze odkrycie ma szansę zmienić podejście do wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Naukowcy z University of California Davis Health przy użyciu AI wykazali, że to kobiety, a nie mężczyźni jak dotąd sądzono, są bardziej narażeni na pojawienie się tętniaka, który stanowi zagrożenie życia.

Tętniak aorty - leczenie

Tętniak aorty brzusznej grozi głównie kobietom. Rewolucyjne odkrycie

Poszukując danych na temat tętniaków aorty brzusznej, z łatwością natrafimy na informacje, że są one trudne do zdiagnozowania i że trzykrotnie częściej występują u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Tak sądzono do tej pory, ale jak wskazują naukowcy, powodem tej tezy był fakt, że nie specjalnie skupiano się na kobietach w tej materii. 

Badania opublikowane na łamach Journal of Vascular Surgery odbywało się przy użyciu specjalnego oprogramowania sztucznej inteligencji. Dzięki analizie dokumentacji medycznej, wyników obrazowych i poziomu wzrostu. W ten sposób przeanalizowano wyniki 488 kobiet i zauważono, że to właśnie w grupie tej płci tętniaki rosną znacznie szybciej, nawet jeśli ich początkowa wielkość była nieduża.

To nie jedyne ustalenia. Kluczowym jest fakt, że ryzyko wystąpienia tętniaka aorty jest czterokrotnie wyższe u kobiet, niż u mężczyzn. Ponadto ten poziom ryzyka tak samo dotyczy ewentualnego pęknięcia tętniaka aorty brzusznej. Okazuje się, że płeć żeńska czterokrotnie częściej niż męska, jest narażona na takie konsekwencje nawet jeśli jest pod opieką lekarzy. 

Autorzy badań podkreślają, że tego rodzaju dane ukazują, jak niedoszacowane informacje zwiększają ryzyko zgonu wśród kobiet, które często nie są diagnozowane pod tym kątem.

Tętniaki aorty u kobiet. Ważna różnica

Naukowcy wskazują, że dzięki wykorzystaniu specjalnego oprogramowania o nazwie Illuminate ocenili, że istnieje różnica pomiędzy wzorcem wzrostu tętniaków aorty u kobiet i u mężczyzn. 

Zwrócili też uwagę na to, że zgodnie z klinicznymi wytycznymi wielkość tętniaka u mężczyzn, która powinna budzić niepokój, zaczyna się od 5 cm. Natomiast najnowsze ustalenia ukazują, że w przypadku kobiet ta granica przesuwa się w dół do wartości 4,5 cm.

Autorzy badań zaznaczają, że dokładna analiza wyników obrazowych wskazała, że nawet 45% kobiet z tętniakiem aorty nie zostało dokładnie zdiagnozowanych, co ukazuje skalę zagrożenia życia. Badacze chcą pozyskać więcej danych w nadziei, że to pozwoli zmienić dotychczasowe wytyczne, które tak mocno nie doszacowują problemu wśród kobiet.

Skąd się biorą tętniaki aorty brzusznej? Objawy i ryzyko

Aorta to główna tętnica w ludzkim organizmie. Serce tłoczy do niej krew, a ta przekazuje ją poszczególnym narządom. Kiedy jednak jakiś jej fragment znacznie się powiększy, mówimy o tętniaku. A zatem łatwo sobie wyobrazić, że kiedy dojdzie do perforacji, stan pacjenta jest poważny i grozi mu śmierć.

Problem polega na tym, że tętniak aorty brzusznej przez długi czas pozostaje w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Stąd kiedy pojawia się bóle w podbrzuszu, uczucie gniecenia w okolicach pępka, czy bóle w dole pleców, lekarze szukają raczej innej przyczyny.

Niestety nawet 25% chorych doświadcza rozwarstwienia aorty, czyli do stanu kiedy krew ucieka do poszczególnych warstw tętnicy, zamiast podążać do innych narządów. Ostatecznie dany narząd może obumrzeć, a rozwarstwiona ściana pęknąć powodując krwotok wewnętrzny. 

Jako jedną z głównych przyczyn tętniaka aorty brzusznej wskazuje się miażdżycę, ale czynników ryzyka jest więcej:

  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • POChP,
  • hipercholesterolemia,
  • choroba niedokrwienna serca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki