Media donoszą o pożarach w Czarnobylu, rosną obawy o skażenie. Uspokajamy

2022-03-28 9:45

Media obiegają niepokojące informacje o sytuacji w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Rosną obawy o promieniowanie i jego skutki. Czy rzeczywiście mamy powody do paniki? Jest najnowszy komunikat PAA.

promieniowanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pożary lasów w Czarnobylu
  2. Pożary w Czarnobylu - stan na 27 marca 2022
  3. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja
  4. Rosnące obawy o skutki promieniowania
Poradnik Zdrowie - Oparzenia

Pożary lasów w Czarnobylu

Pożary w okolicy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia to regularnie występujące zjawisko na tym obszarze. Jak informuje ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU), obecnie obszar objęty pożarami to w sumie ok. 5000 hektarów. Z uwagi na działania wojenne, opanowanie pożaru pomimo działań służb jest utrudnione.

Pożary w Czarnobylu - stan na 27 marca 2022

Wyjaśnienie sytuacji znajduje się także na facebookowej witrynie poświęconej tematyce miejsc opuszczonych i skażonych:

"POŻARY W CZARNOBYLU - Stan na 27 marca 2022

W mediach zaczyna być rozpowszechniana informacja o pożarach szalejących aktualnie w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia - nie wierzcie w to. Wiadomości te nie są wprawdzie kłamstwem, ale za to są dodane z kilkudniowym opóźnieniem.Stanem na 27 marca 2022 roku w Czarnobylu NIE MA POŻARÓW.

Załączone zdjęcie pochodzi z radaru anomalii termicznych, który jest w stanie wykryć nawet pojedyncze ogniska. Dane te są spójne z innymi, niezależnymi od siebie radarami. Faktem jest jedynie, że kilka dni temu szalało tam wiele pożarów, które nie mogły być gaszone ze względu na rosyjską okupację. Sytuacja w pewnym momencie doprowadziła do czasowego podniesienia stężenia Cezu-137 w Ukrainie (pierwiastka pochodzenia reaktorowego), jednak wartości te były odległe od przekroczenia norm. Pożary te wygasły jednak dwa dni temu a media rozpowszechniają przestarzałą informację.

W celu śledzenia sytuacji pożarowej zachęcamy obserwować naszą stronę na Facebooku lub na Twitterze (https://twitter.com/napromieniowani). W przeciwieństwie do dużych mediów o tego typu sprawach informujemy OD RAZU i na tyle rzeczowo na ile pozwalają zebrane informacje".

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja

Z komunikatu SNRIU wynika, że "wskutek pożarów odnotowano niewielki wzrost stężenia cezu (Cs-137) w Kijowie, jednak te wartości nie stanowią zagrożenia radiologicznego dla mieszkańców stolicy Ukrainy Tym bardziej trwające pożary przy Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia nie stanowią żadnego zagrożenia radiologicznego w Polsce".

Nie ma więc powodów do obaw. Apelujemy, aby nie stosować płynu Lugola, którego zażycie może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia. 

Rosnące obawy o skutki promieniowania

Choroba popromienna to zespół zmian chorobowych powstałych na skutek działania promieniowania jonizującego na organizm. Jej objawy zależą od dawki promieniowania, jaka została wchłonięta przez organizm. 

Ostra postać choroby występuje w okresie pierwszych dni do 2 tygodni po napromieniowaniu. Wyróżnia się także przewlekłą postać choroby popromiennej, która może ujawnić się po dłuższym czasie po napromieniowaniu.

Do głównych objawów napromieniowania zalicza się ogólne osłabienie, biegunki, obrzęki, drgawki, utratę przytomności, a nawet śmierć. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki