Masz powikłanie po tej szczepionce przeciw COVID-19? Możesz ubiegać się o odszkodowanie

2023-11-21 13:20

Potwierdzono, że po przyjęciu szczepionki Vaxzevria (dawniej AstraZenca) przeciw COVID-19 może wystąpić żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. W związku z tym Rzecznik Praw Pacjenta podjął decyzję o wznowieniu z urzędu spraw o odszkodowanie ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Jest także możliwość składania nowych wniosków.

Masz powikłanie po szczepionce przeciw COVID-19? Możesz ubiegać się o odszkodowanie
Autor: Getty Images Masz powikłanie po szczepionce przeciw COVID-19? Możesz ubiegać się o odszkodowanie

Odszkodowanie za NOP po szczepionce Vaxzevria

Według najnowszych badań szczepionka Vaxzeveria, która wcześniej nosiła nazwę AstraZeneca, może wywołać działanie niepożądane w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Na podstawie tego Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zdecydował, że wznawia z urzędu postępowanie w sprawach związanych z ubieganiem się o odszkodowanie ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Osoby, u których wystąpiła wspomniana choroba po przyjęciu preparatu, mają też możliwość złożenia wniosku, jeśli do tej pory tego nie zrobiły.

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

"Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria / AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania" – zwrócił się z apelem Rzecznik.

Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Na rządowej stronie poinformowano, że wnioski dotyczące wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepieniu Vaxzevria można składać do 21 września 2024 roku. Oprócz tego można ubiegać się również o odszkodowanie, jeśli po przyjęciu tego preparatu doszło do zdarzeń niepożądanych wskazanych w charakterystyce produktu. Zaliczono do nich:

  • zakrzepicę naczyń żylnych mózgu,
  • poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego,
  • parestezje,
  • szumy uszne,
  • niedoczulicę,
  • zapalenie naczyń skóry.

Rzecznik Praw Pacjenta rozpatrzył w 2022 roku i w pierwszym półroczu 2023 roku pozytywnie 223 wnioski. Na mocy jego decyzji przyznano łącznie 4,5 mln odszkodowań za powikłania w wyniku szczepienia przeciw COVID-19.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki