Koci covid w Europie zabił już setki tysięcy zwierząt. Czy jest groźny dla ludzi?

2023-11-20 10:12

Koci covid rozprzestrzenia się w Europie. Na Cyprze życie straciły już setki tysięcy zwierząt. W Wielkiej Brytanii weterynarze również biją na alarm, ponieważ koci covid pokonał kolejną granicę. Czy ten wirus jest groźny dla ludzi? Jak chronić siebie i swojego czworonoga?

Koci covid w Europie zabił już setki tysięcy zwierząt. Czy jest groźny dla ludzi?
Autor: GettyImages Koci covid w Europie zabił już setki tysięcy zwierząt. Czy jest groźny dla ludzi?

Koci covid rozprzestrzenia się w Europie

Koci covid to szczep koronawirusa, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla tych czworonogów. Na Cyprze, gdzie te zwierzęta są szczególnie liczne, tylko w tym roku zmarło z tego powodu ponad 300 tysięcy kotów. Przypadki choroby są już odnotowywane również w Wielkiej Brytanii.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Koci covid dziesiątkuje koty na Cyprze 

Skąd wziął się koci covid? Podejrzewa się, że to mutacja jednego z nieopisanych wcześniej zwierzęcych szczepów koronawirusa, która powstała wskutek połączenia ze zjadliwym koronawirusem psów.

Skutek? Na samym Cyprze doszło do śmierci ok. 30 proc. kociej populacji, aczkolwiek dane w tej kwestii różnią się. W zależności od źródeł mowa o kilkunastu tys. do 300 tys. kocich ofiar na samym Cyprze.

Koci covid w Wielkiej Brytanii

Koci covid to szczep koronawirusa, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla tych czworonogów. Na Cyprze, gdzie te zwierzęta są szczególnie liczne, tylko w tym roku zmarło z tego powodu ponad 300 tysięcy kotów. Przypadki choroby są już odnotowywane również w Wielkiej Brytanii.

Kot, który okazał się brytyjskim „pacjentem zero”, ma objawy kociego covidu, a testy potwierdziły to rozpoznanie. Jest leczony w klinice weterynaryjnej, a rokowania na ten moment są niepewne.

Koci covid - co to za wirus

Hybrydowy koci covid ma cechy wcześniejszych kocich koronawirusów i koronawirusa psiego. Opisano go w 2023 roku jako F-CoV-23. Rozpoznano w nim RNA psiego koronawirusa, określanego jako pCCoV. Chorobę tę określa się również jako zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP). Nowy szczep jest jednak groźniejszy, a powodowana przez niego śmiertelność znacząco wyższa.

Koci covid – objawy, leczenie. Czy ludzie mogą chorować na koci covid?

Koci covid można leczyć tymi samymi lekami, które wykazały skuteczne w terapii COVID19 u ludzi. Na ten moment nie odnotowano przypadków zakażenia kocim covidem u ludzi lub psów.

CZYTAJ TEŻ: 8 chorób, które można złapać od kota

Jak rozpoznać koci covid? Zakażone koty miały podniesioną temperaturę ciała, obrzęk brzucha, a także charakteryzowały się zmianą zachowania tj. osłabieniem i/lub agresją.

CZYTAJ TEŻ: Choroby odzwierzęce (zoonozy)

Trwają badania, czy koci covid może być groźny dla ludzi, ponieważ, jak wiadomo, w przeszłości dochodziło i stale dochodzi do międzygatunkowych przejść wirusów. Co w efekcie bywa śmiertelnie niebezpieczne dla tego gatunku, który nie ma jeszcze populacyjnej odporności na daną infekcję. Dobitnie pokazało to ponure żniwo COVID19.