Małpia ospa już w 29 krajach. CDC wydało zalecenia dotyczące używania maseczek ochronnych

2022-06-09 10:57

Coraz więcej przypadków małpiej ospy odnotowuje się na całym świecie. Wcześniej ta rzadka choroba odzwierzęca występowała głównie w Afryce Środkowej i Zachodniej. Obecnie wzbudza wiele emocji i obaw przed możliwością wybuchu kolejnej epidemii. Eksperci podkreślają, że wskazana jest kontrola wirusa i zakażeń. CDC wydało zalecenia dotyczące używania maseczek ochronnych w zapobieganiu transmisji wirusa małpiej ospy. Wywołały one spore poruszenie wśród internautów.

Wysypka jako jeden z objawów małpiej ospy
Autor: Getty Images

Ostatnio Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) opublikowało zalecenia dotyczące noszenia maseczek. Najpierw ukazała się informacja, że osoby podróżujące powinny zasłaniać usta i nos, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem małpiej ospy. Została ona jednak szybko usunięta z oficjalnej strony w celu uniknięcia zamieszania i niepokoju.

Zalecenie dot. maseczek ochronnych wywołało dyskusję internautów

Małpia ospa występuje endemicznie w Zachodniej i Środkowej Afryce. W ostatnich latach wykrywano ją sporadycznie, a teraz przypadki małpiej ospy identyfikowane są na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że odnotowano już ponad 1000 przypadków małpiej ospy w 29 krajach na pięciu kontynentach.

W ubiegłym tygodniu CDC zaktualizowało zalecenia ws. podróży, mając na uwadze dynamikę przyrostu zakażeń małpią ospą. Jedno z nich brzmi: "Używaj maseczki ochronnej, która może pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób zakaźnych, w tym małpiej ospy". 

To zalecenie wywołało gorącą dyskusję w mediach społecznościowych. Internauci mocno skrytykowali nowe zalecenie. Agencja prasowa Reuters, cytując słowa rzecznika prasowego CDC, podała, że "zalecenie dotyczące noszenia maseczek uwzględnione w komunikacie o stanie zdrowia w związku z małpią ospą, zostało usunięte, ponieważ wywołało za duże zamieszanie".

Natomiast w innym miejscu na stronie CDC widnieje informacja, aby w czasie kwarantanny osoby chore na małpią ospę stosowały maseczki ochronne, szczególnie jeśli wystąpiły u nich objawy ze strony układu oddechowego (m.in. kaszel, ból gardła). Co więcej, zaznaczono, że osoby żyjące z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym, powinny rozważyć noszenie maseczki w celu ochrony własnej.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami CDC unikanie bezpośredniego i bliskiego kontaktu z osobą zakażoną jest najważniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa małpiej ospy.

Poradnik Zdrowie: leczenie bólu przewlekłego

Wysypka jako jeden z objawów małpiej ospy

Małpia ospa (ang. monkeypox) to odzwierzęca choroba zakaźna (zoonoza), którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthooixvirus. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, "w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może przenosić się również z człowieka na człowieka".

Wśród objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, ból gardła, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. W ciągu 1-3 wystąpienia gorączki pojawia się na skórze charakterystyczna wysypka w postaci twardych, głęboko osadzonych guzków o średnicy 2-10 mm. Są one bolesne i mogą być swędzące podczas gojenia.

Małpia ospa najczęściej trwa od dwóch do czterech tygodni.