Małpia ospa globalnym zagrożeniem. WHO wprowadza najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego

2022-07-24 10:20

Kolejne przypadki małpiej ospy są potwierdzane na świecie. Zakażenia zostały wykryte w 75 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła wprowadzić najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego. Szef WHO podkreślił, że mamy narzędzia, aby utrzymać kontrolę nad ogniskami zakażeń.

małpia ospa
Autor: Getty Images

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą wirusową. Początkowe objawy obejmują gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, ból głowy i pleców. W ciągu trzech dni od zakażenia pojawia się wysypka, która zaczyna się na twarzy, a potem rozprzestrzenia na inne części ciała. W czasie wystąpienia wysypki choroba jest zakaźna.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

WHO ogłasza globalny stan zagrożenia

To już oficjalne: małpia ospa jest globalnym zagrożeniem. Komisja kryzysowa Światowej Organizacji Zdrowia była w tej sprawie podzielona i uczestnicy nie byli w stanie wypracować jednolitego stanowiska. Jednak ostateczną decyzję podjął szef WHO, który zdecydował się ogłosić najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego.

"Mamy epidemię, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie dzięki nowym sposobom transmisji, o których zbyt mało wiemy i które spełniają kryteria międzynarodowych przepisów zdrowotnych. Ze wszystkich tych powodów zdecydowałem, że globalna epidemia małpiej ospy stanowi globalny stan zagrożenia zdrowia o zasięgu międzynarodowym" – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ryzyko w Europie jest wysokie

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że nadal jeszcze niewiele wiadomo o transmisji małpiej ospy. Mimo to szef WHO podkreśla, że mamy narzędzia, które pozwolą zatrzymać dalszą transmisję wirusa. Ryzyko związane z małpią ospą określane jest przez specjalistów jako umiarkowane w skali świata, a w Europie za wysokie.

Według danych WHO małpia ospa została wykryta w 75 krajach. Liczba zakażeń przekroczyła 16 tys. W wyniku infekcji zmarło pięć osób.

Małpia ospa w Polsce

Od końca maja Ministerstwo Zdrowia prowadzi statystyki zachorowań na małpią ospę w Polsce. Łącznie zidentyfikowano 93 przypadki podejrzenia zakażenia, a u 44 osób potwierdzono infekcję. W szpitalu przebywa obecnie 16 chorych.