Małgorzata Rozenek wystąpiła w Parlamencie Europejskim. Zabrała głos w ważnej sprawie

2022-06-03 10:11

Małgorzata Rozenek pojawiła się Parlamencie Europejskim u boku Ewy Kopacz. Celebrytka wypowiadała się na tematy związane z leczeniem niepłodności metodą in vitro. Jej wystąpienie miało na celu zwrócenie uwagi rządzących na finansowanie tej metody leczenia niepłodności.

Małgorzata Rozenek
Autor: Instagram

Małgorzata Rozenek jest matką trójki dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro. Z okazji Światowego Dnia In Vitro, który przypada 2 czerwca, Rozenek wzięła udział w panelu eksperckim i konferencji prasowej poświęconej problemowi leczenia niepłodności pod hasłem "Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski". Odbył się on w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy Ewy Kopacz oraz we współpracy z fundacją MRM.

O wyjeździe do Brukseli i udziale w konferencji Rozenek poinformowała na swoim profilu na Instagramie:

"W Parlamencie Europejskim, z inicjatywy Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz we współpracy z Fundacją MRM odbędzie się panel ekspercki i konferencja prasowa. W Światowym Dniu In Vitro będziemy rozmawiać o leczeniu niepłodności" - napisała.

Małgorzata Rozenek bierze czynny udział w inicjatywach związanych z planowaniem ciąży metodą in vitro oraz wsparciu par chcących dokonać poczęcia tą metodą. W 2019 roku wydała książkę "In vitro. Rozmowy intymne" i założyła fundację MRM, której celem jest wspieranie par w walce z niepłodnością. 

Celebrytka, z racji tego, że sama korzystała z metody poczęcia in vitro, dokładnie wiedziała, jak przebiega cała procedura i ile ona kosztuje. Z tego względu wielokrotnie apelowała do rządzących o refundację choć części kosztów in vitro, by metoda ta mogła być dostępna nie tylko dla ludzi bogatych, lecz także tych mniej zamożnych, którzy pragną mieć potomstwo.

Gwiazda od lat porusza ten problem oraz nie ukrywa kosztów związanych z tą metodą poczęcia, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z mównicy zwróciła się bezpośrednio do polityków PiS.

"Jako matki i ojcowie prosimy rządzących, by wrócili do rozwiązań już sprawdzonych i takich, które wyniosły rewelacyjny wynik prokreacyjny. (...) Chcemy, aby państwo objęło opieką swoich obywateli, tak, jak dzieje się to w wielu innych krajach" - apelowała.

Rozenek udostępniła również fragment swojego przemówienia na InstaStory.

"Jak mówią dane WHO płodność w Polsce, i nie tylko w Polsce, dramatycznie spada. Nazywam się Małgorzata Rozenek Majdan i mówię do państwa jako osoba, która bardzo dobrze zna emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie. Jednocześnie mówię jako szczęśliwa mama trójki synów poczętych dzięki metodzie in vitro. Jako że moi synowie mają 16,12 i dwa lata, sama śledzę drogę leczenia niepłodności w Polsce od kilkunastu lat" - mówiła w trakcie konferencji.

Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro