Maja Hyży przejdzie dziewiątą operację. "Trzymajcie kciuki, żebym się obudziła"
Maja Hyży po raz kolejny zmuszona jest stawić czoła problemom zdrowotnym. Celebrytka obecnie przebywa w szpitalu, gdzie przejdzie dziewiątą już operację. W emocjonalnym nagraniu, które opublikowała w mediach społecznościowych, wyznała, że ma poważne obawy przed tym, co ją czeka.

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala
Maja Hyży to 35-letnia piosenkarka, który zdobyła popularność za sprawą udziału w programie "X Factor", gdzie dotarła do półfinału. Obecnie czynnie prowadzi konto na Instagramie, gdzie obserwuje ją prawie 250 tysięcy osób.
Maja podzieliła się historią swoich problemów zdrowotnych. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobę Otto-Chrobaka, która zwykle diagnozowana jest u osób starszych.
W wyniku schorzenia musiała przejść aż osiem operacji w biodra. Ostatni raz w grudniu relacjonowała pobyt w szpitalu i trudną rekonwalescencję po zabiegu. Po ponad pół roku celebrytka znów trafiła do szpitala, gdzie czeka na ponowną, dziewiątą już operację.
Cześć Wam, dzień dobry. Ja w mojej pięknej piżamce z troczkami z tyłu i z gołą d*pą czekam na zbawienie. Nogi zabandażowane, no i co? Ahoj przygodo
- zaczęła nagranie w czwartek rano.
Maja jasno dała do zrozumienia, że jest już zmęczona walką z chorobą.
Powiem Wam szczerze, że już mam tego serdecznie dosyć. Tego szpitala, tego wszystkiego, po prostu rzygam tym. Ale trzymajcie kciuki, żeby było wszystko okej. Ja wiem, że źle to brzmi, ale...
- powiedziała.
Jej największą obawą jest narkoza, choć nie jest to pierwszy raz, kiedy musi trafić na stół operacyjny.
Trzymajcie kciuki, żebym się obudziła, bo przez to mam największe schizy. Jak miałam ostatnią operację, to wpadłam w panikę i pani na stole operacyjnym musiała mi dać coś dożylnie na uspokojenie, bo nie mogłam złapać oddechu. Mam nadzieję, że dzisiaj będzie trochę lepiej. Ale nie ukrywam, że mam schizy. Ja, baba doświadczona, po ośmiu operacjach...
- wyznała.

Na czym polega choroba Otto-Chrobaka?
Choroba Otto–Chrobaka to rzadkie schorzenie ortopedyczne, polegające na stopniowym zagłębianiu się dna panewki stawu biodrowego do wnętrza miednicy, co prowadzi do deformacji oraz postępującego ograniczenia funkcji stawu.
U zdrowych osób panewka miednicy otacza głowę kości udowej, zapewniając stabilność i prawidłową biomechanikę stawu biodrowego. W chorobie Otto–Chrobaka struktura ta ulega osłabieniu, a dno panewki zapada się do wewnątrz.
Etiologia choroby może być wrodzona lub nabyta. Do czynników predysponujących zalicza się m.in. wady budowy miednicy, choroby zapalne stawów (zwłaszcza RZS), osteomalację, choroby metaboliczne kości, dysplazję stawu biodrowego, urazy oraz przeciążenia mechaniczne. W części przypadków przyczyna pozostaje nieznana.
Objawy kliniczne obejmują ból w obrębie stawu biodrowego nasilający się podczas ruchu, ograniczenie zakresu ruchomości, utykanie oraz wrażenie niestabilności biodra. Może dojść również do skrócenia kończyny dolnej, deformacji obręczy miednicznej oraz wtórnych zmian zwyrodnieniowych.
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmian i objawów klinicznych. We wczesnych stadiach zaleca się postępowanie zachowawcze - odciążenie stawu, farmakoterapię i fizjoterapię. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne - najczęściej endoprotezoplastyka całkowita stawu biodrowego z zastosowaniem specjalnych implantów.