"Magiczna kula? Nie, to ciężarna macica". Niezwykła operacja w Warszawie

2023-05-23 17:41

Skuteczna operacja na wyłonionej macicy została przeprowadzona w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Dwie lekarki - w asyście chirurgów z Kings’ College Hospital - uratowały w ten sposób zdrowie malucha, który niedługo pojawi się na świecie.

Magiczna kula? Nie, to ciężarna macica. Niezwykła operacja w Warszawie
Autor: Getty Images / Facebook.com / Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM Magiczna kula? Nie, to ciężarna macica. Niezwykła operacja w Warszawie

Prenatalna operacja rozszczepu kręgosłupa

Zabieg przeprowadziły dwie ekspertki z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, czyli dr hab. n. med. Magdalena i Ewelina Litwińskie, które pod okiem neurochirurga - dr n. med. Tymona Skadorwy oraz specjalistów z Kings’ College Hospital, wykonały prenatalną operację rozszczepu kręgosłupa u płodu techniką fetoskopową w asyście laparotomii.

Choć nazwa zabiegu wydaje się skomplikowana, jak zaznaczają eksperci, sama idea operacji jest prosta.

- Macica zostaje wyłoniona przed powłoki matki, żeby po operacji skutecznie zeszyć błony płodowe i umożliwić kontynuację ciąży – wskazuje w komunikacie placówka. Dzięki temu zabiegowi ryzyko porodu przedwczesnego maleje, a nadal możliwy jest poród naturalny.

Technikę stosuję się m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a staje się także "techniką z wyboru" stosowną przez Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Operowana przyszła mama opuściła szpital, ale nadal pozostaje pod jego opieką.

Rozszczep kręgosłupa jest wadą wrodzoną

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa rdzenia kręgowego. Do jej rozwoju dochodzi między 3. a 5. tygodniem ciąży. W wyniku wady dochodzi do nieprawidłowego rozwoju kręgów i całego rdzenia.

W Polsce rozszczep kręgosłupa zdarza się raz na około 1 tys. urodzeń. Najczęściej ubytek występuje w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym, ale może pojawić się w dowolnym miejscu.

Przyczyny rozszczepu kręgosłupa nadal pozostają zagadką dla naukowców. Jako jedną z nich wskazują niedobór witamin z grupy B w organizmie matki, w szczególności kwasu foliowego.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki