Macierzyństwo postarza organizm. Z każdym kolejnym dzieckiem jest gorzej

2023-05-26 11:51

Macierzyństwo to szczególne doświadczenie, które zmienia życie o 180 stopni. Jak zauważyli naukowcy, ta zmiana dotyczy nie tylko codziennego funkcjonowania. Badania wykazały realne zmiany w komórkach organizmów matek i zwiększoną podatność na niektóre choroby.

Macierzyństwo postarza organizm. Z każdym kolejnym dzieckiem jest gorzej
Autor: GettyImages Macierzyństwo postarza organizm. Z każdym kolejnym dzieckiem jest gorzej

Matki mają gorszy stan zdrowia

Macierzyństwo to najpiękniejsze doświadczenie. Macierzyństwo to najtrudniejsze doświadczenie. Macierzyństwo uskrzydla i dodaje sił. Macierzyństwo męczy i wysysa energię. Każde z tych zdań jest prawdziwe.

Badacze zauważyli, że również z czysto naukowego punktu widzenia, doświadczenie ciąży i urodzenie dzieci, choć jednocześnie powoduje pewne odmłodzenie komórek, to również przyspiesza starzenie się organizmu. Prowadzone niezależnie od siebie badania odpowiadają na pytanie, dlaczego matki kilkorga dzieci mają gorszy stan zdrowia.

Mama to KRÓLOWA PRZYPAŁÓW?! Dzień Matki #EwelinaPyta

Ciąża i macierzyństwo dodają lat

Badacze z Northwestern University odkryli, że ciąża dodaje lat do wieku biologicznego kobiety. W badaniu wzięto pod lupę kilkaset kobiet wielodzietnych. Obserwowano wartość wieku epigenetycznego i długość telomerów, czyli markerów komórkowych wskazujących na procesy starzenia. Wiek epigenetyczny to efekt zmian strukturalnych i chemicznych. Z kolei telomery, umiejscowione w końcach chromosomów, skracają się z wiekiem, wskutek kolejnych podziałów komórkowych.

Okazało się, że urodzenie kolejnego dziecka, każdorazowo postarzało organizm matki. W niektórych przypadkach komórki ciała matki starzały się, po jednej ciąży, nawet o 2 lata! Paradoksalnie macierzyństwo może więc zarazem postarzać, jak i odmładzać komórki. W ciąży wiek epigenetyczny i długość telomerów wskazywały na młodszy wiek. Jednak ta proporcja odwracała się po porodzie.

Trwałe skutki urodzenia dzieci

Czas ciąży to obciążenie organizmu kobiety. Wiele skutków zmian zachodzących w organizmie w ciąży utrzymuje się przez resztę życia. Można tu wymienić m.in. bóle kręgosłupa, podobnie jak bóle kolan, bioder, miednicy, obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie moczu. Te problemy mogą pojawić się w ciąży i utrzymywać po ciąży, a nawet do końca życia. Jak zauważono, każdy kolejny poród pogarsza ten stan.

Serce matki

Z kolei naukowcy z Cambridge i Karoliny Północnej obserwowali aż 8,5 tys.kobiet w wieku 45-67 lat. Zauważono wpływ macierzyństwa na serce - i nie chodzi tu o miłość do dzieci. Kobiety wielodzietne (mające 5 lub więcej dzieci) miał aż o 38 proc.większe ryzyko ataku serca niż matki maksymalnie dwóch pociech.

Wielodzietne mamy miały też o 25 proc.większe szanse na udar i o 17 proc.większe prawdopodobieństwo niewydolności serca. W przypadku 3-4 dzieci prawdopodobieństwo wymienionych chorób także było większe niż u osób z 1-2 dzieci, ale nie aż tak wysokie, jak u matek 5 i więcej dzieci.

Badacze wskazują, że jest to efekt nie tylko czynników biologicznych związanych z ciążą i porodem, ale też skutek czynników społecznych. Macierzyństwo należy do okoliczności powodujących, że rodzic nie ma czasu i możliwości na właściwe dbanie o swoje zdrowie. Podobne problemy mają rodzice godzący opiekę nad dziećmi z aktywnością zawodową, niezależnie od ilości dzieci.

Kolejne badania naukowców m.in. z Southwestern Medical Center University of Texas w Dallas, wskazują na to, że kobiety mające więcej dzieci mają też większe prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę. W przypadku czwórki lub więcej dzieci matki miały o 60 proc.częściej pogrubienie tętnic i dwa razy częściej zwapnienie tętnic. Co ciekawe, jednak w tym przypadku całkiem bezdzietne kobiety miały jeszcze wyższe ryzyko zwapnienia tętnic czy też zgrubienia ich ścian.