Czy lit może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji? Wyniki analiz są obiecujące

2022-03-21 8:22

Naukowcy zidentyfikowali powiązanie sugerujące, że lit może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. ​​Analizy dowiodły, że pacjenci, którzy przyjmowali lit, byli mniej narażeni na rozwój otępienia. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine.

demencja
Autor: Getty Images

Demencja - zaburzenie, które przychodzi wraz z wiekiem

Lit może być środkiem zapobiegawczym w leczeniu demencji, która dotyka osób starszych. Obecnie nie ma żadnej skutecznej metody zapobiegania demencji. Na całym świecie z demencją zmaga się ponad 55 milionów osób, a jej najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera

Czytaj też: 

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

„Liczba osób z demencją stale rośnie, co wywiera ogromną presję na systemy opieki zdrowotnej. Szacuje się, że opóźnienie wystąpienia demencji o zaledwie pięć lat może zmniejszyć jej występowanie i wpływ na gospodarkę nawet o 40 procent”  – powiedział dr Shanquan Chen, jeden z autorów badania.

Czy lit może zapobiec rozwojowi demencji?

To nie pierwszy raz, gdy środowisko naukowe powiązało lit z demencją. Wcześniej jednak miał on stanowić potencjalną metodę leczenia osób, u których zdiagnozowano już demencję lub wczesne upośledzenie funkcji poznawczych. Badania jednak miały ograniczony zakres, więc nie udało się jednoznacznie ustalić, czy może on całkowicie opóźnić lub nawet zapobiec rozwojowi demencji.

Lit wykorzystywany jest jako stabilizator nastroju w stanach, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa i depresja. Główny autor badania podkreśla, że choroba afektywna dwubiegunowa i depresja mogą narażać ludzi na zwiększone ryzyko demencji.

Zespół naukowców przeanalizował dane od pacjentów, którzy korzystali ze świadczeń zdrowia psychicznego w latach 2005-2019. Wszyscy pacjenci byli w wieku powyżej 50 lat. 

Spośród 29 618 pacjentów w badanej kohorcie 548 pacjentów było leczonych litem, a 29 070 nie. Średnia wieków pacjentów wynosiła niecałe 74 lata.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak palenie, przyjmowanie leków oraz obecność innych chorób, stosowanie litu wiązało się z niższym ryzykiem demencji. Ograniczeniem badania była niewielka liczba osób, której podawano lit, a badanie miało charakter obserwacyjny. Potrzebne są więc dalsze analizy na szerszą skalę, aby potwierdzić, czy rzeczywiście stosowanie litu może stanowić potencjalną metodę leczenia demencji.